Materiały

For our English language content and resources – please click here.

Na tej stronie prezentujemy tworzone przez nas materiały. Z ich pomocą dowiecie się więcej o licencjach Creative Commons.

Plakaty – Jak działają i czym się różnią licencje Creative Commons

Creative Commons – Instrukcja obsługi (2016)

cc-infografika-finalPobierz infografikę w formacie JPG.

Pobierz infografikę w formacie PDF.

Creative Commons – licencje (2013)

Pobierz plakat w formacie PDF A2 lub B1 lub jako pakiet edytowalnych, plików wektorowych SVG.

Do wykorzystania w publikacjach i stronach możesz pobrać poszczególne „paski” z pojedynczymi licencjami:

Uznanie Autorstwa

Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach

Uznanie Autorstwa – Na Warunkach Niekomercyjnych

Uznanie Autorstwa – Bez Utworów Zależnych

Uznanie Autorstwa – Na Warunkach Niekomercyjnych – Na Tych Samych Warunkach

Uznanie Autorstwa – Na Warunkach Niekomercyjnych – Bez Utworów Zależnych

Publikacje

Przewodnik po otwartości dla organizacji pozarządowych

Przewodnik zawiera wprowadzenie do praktycznej wiedzy z prawa autorskiego, wolnych i otwartych licencji oraz publikowania w otwarty sposób w organizacjach pozarządowych. Publikacja powstała w ramach projektu Otwarte NGO Centrum Cyfrowego. Do pobranie w formacie PDFonline.

Przewodnik po otwartości w publicznych instytucjach kultury

Otwartość w publicznych instytucjach kulturyPrzewodnik po otwartości w publicznych instytucjach kultury powstał dzięki współpracy zepołu Creative Commons Polska i Instytutu Kultury Miejskiej z Gdańska. Jest to przewodnik o różnych modelach otwartości prawnej i edukacyjnej w instytucjach kultury. Pobierz publikację w formacie PDF.

Przewodnik po otwartej nauce

Przewodnik po otwartej nauce powstał w ramach projektu Otwórz książkę, dzięki współpracy Inetrdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW i Creative Commons Polska. Prezentuje szeroki zakres informacji o modelu open access oraz praktycznych sposobach jego wdrażania na uczelniach i w wydawnictwach. Do pobrania jako PDF.

Wolne licencje w nauce. Instrukcja

wolne_licencje_w_nauceOpracowana w ramach projektu Spółdzielnia Wiedza, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instrukcja jest wprowadzeniem w tematykę prawa autorskiego i licencji Creative Commons w świecie publikacji naukowych. Zawiera praktyczne instrukcje czytania umów wydawniczych dla autorów oraz wskazówki, jak przekonywać wydawców do publikowania w otwartym dostępie. Do pobrania jako PDF

Ponowne wykorzystanie informacji publicznej – nowe wyzwanie dla instytucji kultury

publikacja_reuseRaport Centrum Cyfrowego i Creative Commons Polska, przedstawiający najważniejsze zmiany, jakie czekają instytucje w związku z wdrożeniem do polskiego prawa nowelizacji Dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego (dyrektywa 2003/98/WE, nowelizowana przez dyrektywę 2013/37/WE). Raport stanowi przewodnik po zmianach, dedykowany instytucjom kultury. Do pobrania jako PDF

Filmy o licencjach Creative Commons

Czym są licencje Creative Commons i dlaczego są potrzebne? Film przystępnie odpowiadający na powyższe pytania.

Logo Creative Commons Polska i symbole licencyjne

Udostępniamy logo Creative Commons Polska do wykorzystania na stronach internetowych (format PNG) oraz w druku (format SVG lub EPS). Rekomendujemy korzystanie jedynie z logo dostępnego na tej stronie, w celu zapewnienia odpowiedniej jego jakości.

PNG SVG EPS

Korzystanie z logo Creative Commons Polska, podobnie jak z logo Creative Commons, musi być zgodne z regułami określonymi przez Creative Commons. W szczególności, logo Creative Commons Polska może być wykorzystywane jedynie w celu wskazania treści lub działań związanych z naszym projektem. O ile to możliwe, logo powinno być połączone z odnośnikiem prowadzącym do strony Creative Commons Polska.

Pozostałe symbole Creative Commons, służące m.in. dodatkowemu oznaczaniu licencjonowanych materiałów, są dostępne na centralnej stronie Creative Commons.