9 sierpnia 2015
Przegląd linków CC #180

Otwarta edukacja

Creative Commons w USA wystosowało otwarty list do prezydenta USA Baracka Obamy (który podpisało już kilkadziesiąt innych organizacji), w którym apelują aby wszystkie zasoby edukacyjne tworzone za środki publiczne były dostępne na wolnych licencjach jako otwarte zasoby. Choć podobne polityki i decyzje wychodziły w ostatnich latach również od samej administracji to w USA, jak i większości innych Państw, w tym Polsce, brakuje jednoznacznej, spójnej polityki otwierania zasobów edukacyjnych.

Do’s and dont’s tworzenia otwartych zasobów edukacyjnych, czyli dobre praktyki i problemy, które mogą się pojawić w siedmiu praktycznych poradach.

Podczas gdy w Polsce senat ogranicza dozwolony użytek edukacyjny, Nowozelandczycy, którzy mają go jeszcze mniej niż by biorą sprawy w swoje ręce i rozwijają pomysły, które mają maksymalnie wykorzystać potencjał otwartych zasobów edukacyjnych m.in. za pomocą wprowadzania polityk OZE w szkołach, dzięki którym otwierane jest wszystko co tworzy dana szkoła tak by mogły wykorzystać to inne szkoły i nauczyciele. Możecie nawet przeczytać taką przykładową politykę i zainspirować się nią do uruchomienia podobnej w Polsce.

Open Education Consortium dynamicznie rozwija swoje Info-Center, uporządkowaną bazę wiedzy na temat otwartych zasobów, ich wdrażania i wykorzystywania w szkolnictwie wyższym. Znajdziecie tu m.in. świetny przegląd technologicznych aspektów które należy rozważyć przed rozpoczęciem publikowania przez uczelnię czy wydział otwartych zasobów.

Otwarta kultura

Image from ‘The Ocean’, Author: Gosse, Philip Henry

Brytyjska biblioteka narodowa nie próżnuje jeśli chodzi o szukanie nowych sposobów dotarcia i promowania swoich kolekcji. Ostatnio zasoby z domeny publicznej, które w postaci wyodbrębionch grafik prezentowane są w serwisie Flickr, zaczęła też udostępniać w serwisie Tumblr pod nazwą Mechanical Curator. Na tym blogu pojawiają się losowe ilustracje i zdjęcia, które Biblioteka chce wypromować również po to by je społecznościowo otagować. 

Otwarta nauka

Ruszają przygotowania do tegorocznego tygodnia Open Access (19-25 października). Na odświeżonej międzynarodowej stronie inicjatywy znajdziecie już pierwsze porady np. o tym jak angażować młodych naukowców w organizację wydarzeń na temat otwartej nauki.

Prawo

29 lipca odbyło się posiedzenie senackej Komisji Kultury i Środków Przekazu, podczas którego dyskutowano m.in. o zmianach w dozwolonym użytku edukacyjnym i naszej petycji. Dostępne jest nagranie nagranie obrad komisji.

O tym dlaczego prawo autorskie w aktualnym (i nowelizowanym wydaniu) szkodzi edukacji, nie tylko swoim wąskim zakresem dozwolonego użytku, ale również niejasnością możecie przeczytać w artykule prawniczki Centrum Cyfrowego, Katarzyny Rybickiej, na łamach Rzeczpospolitej.

Ilustracja z ksiązki ‘The Ocean’, Gosse, Philip Henry

Zobacz też