2 sierpnia 2015
Przegląd linków CC #179

W połowie października w Seulu spotka się globalna społeczność Creative Commons (zjazdy CC odbywają się co dwa lata), a najważniejsze wykłady wygłoszą: Lila Tretikov, dyrektorka zarządzająca Wikimedia Foundation, prof. Yochai Benkler, profesor prawa, autor książek o prawie i ekonomii dzielenia się, europosłanka Julia Reda zajmująca się europejską reformą prawa autorskiego oraz Ryan Merkley dyrektor Creative Commons.

Otwarta edukacja

1. W połowie kwietnia 2016 roku jedna z najważniejszych konferencji poświęconych otwartej edukacji, zwłaszcza tej akademickiej, będzie odbywać się w Krakowie. Akademia Górniczo-Hutnicza, jedyna polska uczelnia należącą do Open Education Consortium (dawniej Open Courseware Consortium) będzie gościć doroczny zjazd tej ogromnej sieci uniwersytetów i szkół wyższych z całego świata, które od lat tworzą i udostępniają otwarte zasoby edukacyjne i kursy.

2. 75 amerykańskich uczelni łączy się w, na razie wirtualną, sieć poświęconą otwartym podręcznikom akademickim. Open Textbooks Network zainicjowane na Uniwersytecie stanowym Minnestoty poświęcone jest pracy i wymianie doświadczeń w obniżaniu kosztów pomocy naukowych dla studentów i tworzeniu otwartych alternatyw do drogich podręczników, które w USA stanowią sporą część budżetu poświęcanego na wyższe wykształcenie.Otwarty Podręcznik ilustracja

3. Z ciekawością śledzimy projekt DigiLit Leicester, w ramach którego powstaje właśnie sieć otwartych szkół.  Szkoły, które włączyły się do sieci będą wspólnie wspierać się w podnoszeniu kompetencji TIK (Technologie informacyjno-komunikacyjne), a w szczególności tych związanych z prawem autorskim i wykorzystywaniem oraz tworzeniem otwartych zasobów edukacyjnych.

4. W sieci dostępny jest już najnowszy numer  czasopisma naukowe poświęconego otwartym praktykom edukacyjnym Open Praxis. W 7 numerze znajdziemy m.in. artykuł o doświadczeniach z remiksowania kursów online przez różnych prowadzących oraz roli międzynarodowego ruchu na rzecz otwartego rządu Open Government Partnership w otwieraniu zasobów edukacyjnych finansowanych ze środków publicznych.

Otwarta kultura

5. Mechanizm CC0 co raz skuteczniej rozprzestrzenia się wśród instytucji kultury. W Stanach Zjednoczonych metadane swojej kolekcji przekazała (dokładnie tłumacząc dlaczego) MoMA czyli Museum of Modern Art.

6. Tymczasem na blogu OpenGLAM możecie przeczytać historię Walters Art Museum z Baltimore, które zaczęło udostępniać swoje zasoby otwarcie w sieci w 2012 roku, aktywnie współpracuje z Wikipedią, dzięki czemu zostały one użyte w ponad 50 wersjach językowych encyklopedii i otworzone ponad 8 milionów razy. Muzeum również od niedawna udostępnia metadane swojej kolekcji na CC0.

Prawo

7. Na Ukrainie możliwe jest co nie udało się w Polsce… propozycja ustawy o otworzeniu publicznych zasobów wiedzy przechowywanych w archiwach i bibliotekach. Część ustawy, dotycząca digitalizacji i udostępniania, już wywołuje głosy protestu mimo, że propozycja zawiera również system rekompensat dla autorów, a rząd rozważa również zatrzymanie się wyłącznie na publikacjach do których prawa autorskie wygasły. Warto zaznaczyć, że Ukraina równocześnie zaostrza prawo autorskie względem naruszeń w sieci.

8. Leonhard Dobusch na łamach bloga stowarzyszenia Communia opisuje podstawy ekstremalnej retoryki wokół prawa autorskiego, jaka zdominowała dyskusję w ostatnich latach i skutecznie uniemożliwia jego reformę. Potrzebna jest silniejsza kontrola, pojawienie się internetu nowych technologii cyfrowych nie wymaga reformy prawa autorskiego, krytyka restrykcyjnego prawa służy wyłącznie wielkim internetowym korporacjom jak Google, Facebook. Takie założenia

9. Zarządzanie prawami autorskimi z ludzką twarzą? Firmy i instytucje, które stoją za CopyrightHub wierzą, że to możliwe, a przynajmniej tak próbują reklamować swój nowy pomysł na na razie niejasno doprecyzowane narzędzia techniczne, które miałby łączyć twórcę z odbiorcami, chcącymi skorzystać z jego utworów (np. w innych utworach). Idea brzmi świetnie, choć na liście organizacji wspierających znajdują się również czołowi lobbyści za wydłużaniem ochrony prawa autorskich i zwiększaniem jego restrykcyjności tacy jak Motion Picture Association of America (MPAA).

Więcej o prawie autorskim możecie przeczytać w przeglądzie linków Kserokopia na łamach bloga Centrum Cyfrowego.

 

Zobacz też