6 września 2013
Relacja z międzynarodowego zjazdu Creative Commons

Dwa lata po międzynarodowym zjeździe Creative Commons w Warszawie, kolejny ściągnął aktywistów ruchu oraz amerykańską centralę do Buenos Aires (w którym aktualnie trwa zima). Tegoroczny zjazd pod tytułem „What we share” rozpoczął się od mini konferencji poświęconej roli ruchu CC w działaniach na rzecz reformy prawa autorskiego. Kolejne trzy dni były zaś mieszanką wymiany doświadczeń, prezentacji planowanych projektów oraz omawianiu współpracy między tzw. Affiliates (krajowe Creative Commons, jak np. CC Polska czy CC Argentyna) i tzw. Headquaters czyli amerykańskiej organizacji pozarządowej Creative Commons, która odpowiada za utrzymanie całej infrastruktury technicznej i prawnej licencji.

CC Summit workshop

Zjazd w tym roku zgromadził ok 350 osób, które uczestniczyły w kilkudziesięciu wydarzeniach podzielonych na 3 sesje i szereg tematów kluczowych, takich jak strategia CC, otwarte zasoby edukacyjne, czy reforma prawa autorskiego.

Z prezentacji i warsztatów warto odnotować bardzo sprawny rozwój projektu School of Open, w ramach którego powstają bardzo różnorodne kursy online o otwartości prowadzone społecznościowo. Centrala CC rozpoczęła również pracę na zebraniem materiałów edukacyjnych na temat licencji CC i domeny publicznej produkowanych prze krajowe CC. Materiały te będą zebrane w postaci tzw. toolkits i tłumaczone na różne języki. Podczas zjazdu omawiano również nowy europejski projekt CC na rzecz wsparcia polityk wdrażania Otwartych Zasobów Edukacyjnych w Unii Europejskiej. Projekt prowadzi Alek Tarkowski z Creative Commons Polska. Kamil Śliwowski prowadził zaś warsztat na temat „mitów” o otwartych zasobach i tego jak je efektywnie tłumaczyć i zwalczać (notatki dostępne są tutaj). Warsztaty te będę kontynuowane w ramach w.w. projektu europejskiego.

Zjazd dowiódł, że równolegle do działań w kluczowych obszarach, takich jak polityki publiczne, otwarte zasoby edukacyjne czy edukacja otwartościowa, partnerzy CC na całym świecie prowadzą całą gamę ciekawych i skutecznych projektów. W Południowej Afryce trwają w wielu krajach prace związane z integracją licencji CC z systemem zbiorowego zarządu, rozwijają się projekty wolnokulturowe czy sondujące biznesowy wymiar licencjonowania CC>

Najważniejszym elementem zjazdu – naszym zdaniem, ale też zdaniem wielu jego uczestników – była dyskusja o reformie prawa autorskiego i zaangażowaniu CC w ten proces. Wiele organizacji zajmujących się Creative Commons w różnych krajach prowadzi również działania na rzecz reformy prawa autorskiego (jest tak również w Polsce, gdzie partnerem CC jest Centrum Cyfrowe Projekt: Polska). Rok temu na globalnym Kongresie własności intelektualnej i interesu publicznego rozpoczęła się w gronie zebranych tam działaczy CC dyskusja nad zaangażowaniem organizacji w reformę prawa autorskiego. Ustalono zgodnie, że Creative Commons powinno wrócić silniej do korzeni – jakimi było udowodnienie, że prawo autorskie jest zepsute i potrzebuje zmiany za pomocą pozytywnej propozycji licencji i promocji kultury dzielenia się. W Buenos Aires zaproponowano następującą metaforę Creative Commons jest skuteczną „łatą” dla tego systemu, która od 10 lat udowadnia, że prawo powinno ułatwiać możliwości dzielenia się i remiksowania treści kultury. Ale „łata” nie oznacza, że nie potrzeba naprawy tego systemu. Tegoroczny zjazd był ważnym krokiem w tej dyskusji, której kontynuację będzie można śledzić podczas kolejnego Kongresu IP and Public Interest Summit w Cape Town (RPA), w sesjach poświęconych otwartości oraz prawom użytkowników.

Creative Commons w tym roku obchodziło 10 urodziny. Podczas 10 lat ruch CC urósł międzynarodowo, a adopcja licencji jest większa, od kilku lat licencje CC są co raz powszechniej używane przez instytucje państwowe i międzynarodowe. Świetnie widać to było dwa lata temu w Warszawie podczas dyskusji o otwartych zasobach edukacyjnych i ich rosnącej popularności. Podobnie było podczas tegorocznego zjazdu, na szczęście jednak nie było to wyłącznie omawianie sukcesów, a powrót do korzeni i pytań co licencje Creative Commons, a raczej zasoby na nich publikowane i ludzie ich używający udowadniają i czego potrzebują.

Materiały ze zjazdu powoli pojawiają się już na Wiki Creative Commons, już teraz możecie obejrzeć wideo z wykładu głównego prof. Lawrence’a Lessiga, współzałożyciela Creative Commons. Wykład poświęcony jest nie tylko konieczności dalszych działań na rzecz legalizacji dzielenia się i remiksu, ale również wolności informacji i komunikacji, która ma niestety swoje ofiary tej walki m.in. Aarona Schwartza i Bassel Khartabil. Więcej informacji i linków można znaleźć również pod hashtagiem #CCsum w mediach społecznościowych jak twitter.

Laws that choke creativity – Lawrence Lessig, CC Global Summit 2013 from iRights.info on Vimeo.

Zobacz też