11 sierpnia 2013
Przegląd linków CC #96

1. Sekretarz ds. edukacji USA odwiedził jedną z największych światowych konferencji edukacyjnych USAID Global Education Summit i w swojej mowie mocno poparł Otwarte Zasoby Edukacyjne zarówno w edukacji szkolnej oraz jako rozwiązanie usprawniające doskonalenie zawodowe nauczycieli.

2. Boundless, firma która wydaje otwarte e-podręczniki akademickie w USA jest nie tylko na dobrej drodze do porozumienia z wydawcami, ale równocześnie uruchamia nowe opcje w tym długo zapowiadane płatne wersje swoich otwartych e-podręczników (na licencji CC BY-SA). Za 19.99 dolarów za podręcznik Boundless obiecuje profesjonalną alternatywę do popularnych podręczników dostępnych na rynku z zestawem dodatkowych narzędzi wspierających uczenie się jak quziy, testy, ćwiczenia ułatwiające zapamiętywanie materiału.
boundless_podrecznik

3. MicroMOOC o Otwartych Zasobach Edukacyjnych prowadzony m.in. przez Cable Green’a z Creative Commons i Davida Willey’a z Lumen Learning. Kurs będzie obejmować aktualny stan rozwoju OZE oraz zagadnień pedagogicznych nauczania przy pomocy OZE.

4. Damian Muszyński na łamach Na temat krytycznie o Cyfrowej Szkole, którą po jeszcze nieskończonym pilotażu rozlicza ju ze słabych efektów w przyszłości. My jednak jesteśmy trochę bardziej optymistyczni, ale również z niecierpliwością czekamy na pierwsze otwarte -e-podręczniki aby sprawdzić je „na żywo”.

5. Jaki zasięg mają MOOCi (Massive open online course)? Jest od tego mapa: zasięg kursów czyli skąd są studenci CanvasNet, Coursera, CourseSites, EdX, FutureLearn i Open2Study,

6. Muzyka z Wikipedii? Dosłownie, a dokładniej strona która gra dźwięki oddające najnowsze edycje w Wikipedii (lub wybranych wersjach językowych Wikipedii).

7. Trzecia część analizy na blogu Leigh-Anne Perryman o badaniach wpływu Otwartych Zasobów Edukacyjnych na poprawę krytycznego nauczania przez nauczycieli.

Zdjęcie mat. Boundless, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach

Zobacz też