4 sierpnia 2013
Przegląd linków CC #95

1. Uniwersytet Kalifornii (UC) przyjął całościową politykę OpenAccess i wdraża wymóg publikowania w repozytorium uczelnianym oraz udzielania uczelni niewyłącznej licencji na udostępnianie prace w sieci. Dokument zawierający politykę można przeczytać tutaj (PDF), UC wydaje ponad 40 000 publikacji naukowych rocznie.

2. Kilka dni wcześniej Uniwersytet Stanforda przyjął politykę openaccess dla doktorantów, aby publikowali otwarcie w repozytorium uczelnianym swoje prace.

3. Lisa Petrides, dyrektorka ISKME.org (Institute for the Study of Knowledge Management in Education) pisze na łamach opensource.com dlaczgo tworzenie metadanych dla edukacji jest ważne, nawet kiedy przestaje być modne czy dyskutowane oraz dlaczego dystrybuują metadane dla Otwartych Zasobów Edukacyjnych na licencji zabraniającej komercyjnego wykorzystania i jaki model biznesowy wybrali.

4. Firma Boundless wydająca otwarte epodręczniki akademickie jest bliska porozumienia z wydawcami, którzy oskarżyli ją rok temu o naruszenie praw autorskich.

5. Jeśli potrzebujecie dobrego podsumowania i komentarza prawno-technicznego do tego co od kilku miesięcy dzieje się w temacie prywatności i kontroli nad Internetem to polecamy wpis na blogu Technolama Andresa Guadamuz’ah, prawnika, przedstawiciela Creative Commons w WIPO.

6. W dniach 30.08-1.09 w Krasnogródzie odbędzie się warsztat dla Latarników Polski Cyfrowej na temat otwartych zasobów edukacyjnych (i nie tylko) w sieci prowadzony przez Kamila Śliwowskiego z Creative Commons Polska.

Zdjęcie aut. OpenSourceWay, na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa-Na tych samych warunkach

Zobacz też