28 kwietnia 2013
Przegląd linków CC #82

1. Stan Kalifornia przoduje w otwieraniu edukacji i nauki, tym razem za pomocą propozycji prawa aby artykuły naukowe z badań finansowanych z publicznych pieniędzy stanowych były dostępne maksymalnie po 12 miesiącach od publikacji recenzowanej w trybie Open Access.

2. Krzysztof Kietzman, nie tylko opublikował swoją pracę magisterską o Cyberpunku na wolnej licencji CC BY-SA, ale również trafił z nią na słynny serwis BoingBoing. Gratulujemy!

3. Po raz ósmy Stowarzyszenie Wikimedia Polska organizuje konferencję Wikimedia Polska. Tegoroczne spotkanie będzie mieć miejsce w Krakowie w długi weekend majowy (3-5 maja).

4. Phill Barker z projektu JISC Cetis pisze o postępach w projekcie LRMI (Learning Resources Metadata Initative) który tworzy w oparciu o ontologię schema.org system oznaczania zasobów edukacyjnych, który ma uławiać ich wyszukowanie w sieci.

5. Jak wyglądać może bardzo kompleksowy proces produkcji Otwartych Zasobów Edukacyjnych w schemacie pokazuje projekt z De Montfort University. 

6. Gratis vs. Libre? Peter Reed rozprawia na swoim blogu o tym na czym naprawdę polegają Otwarte Zasoby Edukacyjne i jakie wobec ich otwartości są zabierane najczęstsze stanowiska.

7. Na koniec praktycznie z otwartezasoby.pl, tym razem otwarte wzory papieru do różnego rodzaju, notatek, notacji i projektowania.

Zobacz też