6 maja 2013
Przegląd linków CC #83

1. Grupa uniwersytetów z 11 europejskich krajów wspólnie uruchamia platformę masowych kursów online (MOOC), z początkowymi 40 kursami i silną deklaracją by wszystkie treści były dostępne na wolnych licencjach Creative Commons Uznanie Autorstwa lub Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach.

2. Open Stax, wydawnictwo którego podręczniki oparte są o otwarte zasoby edukacyjne z największego serwisu OZE cnx.org przedstawiło swoje plany podwojenia liczby oferowanych podręczników do 2015 roku.

3. Fundacja Mozilli, stojąca za przeglądarką Firefox opublikowała pierwszy szkic Web Literacy Standards czyli zestawu narzędzi i katalogu do opisu kompetencji związanych z korzystaniem z sieci Internet. To pierwsza faza i Mozilla zaprasza organizacje zajmujące się taką edukacją do współpracy.

4. Science Europe, organizacja zrzeszająca ponad 50 centrów badawczo rozwojowych z całej Europy opublikowała stanowisko, w którym wskazuje jakich warunków powinni od autorów i wydawców naukowych oczekiwać publiczni grantodawcy. Organizacja stoi na stanowisku, że embargo czasowe nie powinno być dłuższe niż 6 miesięcy oraz, że należy unikać modeli hybrydowych Open Access.

5. The New America Foundation and Education Sector opublikowała raport State U Online, który opisuje historię przechodzenia do sieci edukacji i dlasze perspektywy dla amerykańskich uczelni i szerzej modelu szkolnictwa wyższego do realizacji jego zadań przez internet.

6. Jeśli szukacie krótkiej i oryginalnej bajki do zremiksowania może Wams się spodobać ta historia kartki papieru czyli bajka o króliku z papieru na licencji CC BY-NC do pobrania jako PDF aut. Natalie i Katy’e Jubb.

Zobacz też