21 kwietnia 2013
Przegląd linków CC #81

1. Wystartowała Digital Public Library of America (Cyfrowa Biblioteka Publiczna Ameryki), która zbiera zasoby z kilkudziesięciu amerykańskich bibliotek cyfrowych. Metadane  dla zasobów biblioteki dostępne będą, podobnie jak w wypadku Europeany na licencji CC0. Również kod źródłowy oprogramowania całej biblioteki jest otwarty i dostępny przez GitHub.

2. 9 maja po raz pierwszy w Polsce odbędzie się AccessibilityCamp 2013, Wydarzenie będzie poświęcone dostępności serwisów internetowych (web accessibility), dostępności oprogramowania (software accessibility), multimediów (media accessibility) oraz urządzeń (hardware accessibility). Więcej na stronie Koalicji Otwartej Edukacji.

3. Free Music Archive chce wesprzeć powstawanie nowej, otwartej muzyki dlatego rozpoczyna konkurs na nowe aranżacje i nagrania historycznych kompozycji, znajdujących się już w domenie publicznej.

4. Na blogu edukacyjnym FunnyMonkey ciekawa analiza problemu publicznego finansowania edukacji a ew. dodatkowego zarabiania na treściach tworzonych przez nauczycieli w kontekście Otwartych Zasobów Edukacyjnych a nowego serwisu online pozwalającego na handel i zamawianie treści edukacyjnych u nauczycieli przez nauczycieli.

5. Michel Trucano, ekspert i bloger banku światowego po raz kolejny oferuje bardzo racjonalną i chłodną ocenę największych trendów i mód w edukacji. Tym razem analizuje z perspektywy edukacji w krajach rozwijających się znaczenie i potencjał tzw. MOOC-ów czyli masowych otwartych kursów online.

6. Dla badaczy i praktyków Otwartych Zasobów Edukacyjnych, wykład prezentujący prace „Open practices and the implications for education & OER: The Policy” Gráinne Conole z uniwersytetu  w Leivester.

7. Popularny wśród nauczycieli i edukatorów prosty serwis do prowadzenia samodzielnych Wiki – Wikispaces rozszerza swoją ofertę edukacyjną o Wikispaces Classroom w którym dostępne sa takie funkcje jak śledzenie postępów uczestników wiki.

Zobacz też