6 kwietnia 2013
Przegląd linków CC #79

1. Wydawnictwo De Gruyter rozpoczęło współpracę z platformą unglue.it do społecznościowego „otwierania” książek. De Gruyter oferuje listę 100 podręczników, na które użytkownicy serwisu mogą głosować, następnie te które uzyskają 2100 dolarów zostaną otworzone i udostępnione na niesprecyzowanej jeszcze licencji CC i bez DRM.

2. Gazeta Wyborcza pisze o korupcji wokół podręczników, których wydawcy przekupują władze szkoły aby wybierały masowo ich pozycje. Sprawą zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

3. Fundacja Saylorów ogłosiła współpracę z 7 amerykańskimi uczelniami, na których będzie można odbyć egzaminy potwierdzające zaliczenie otwartych kursów online z saylor.org. Dzięki egzaminom z pierwszych trzech przedmiotów ( Corporate Communications, Western Political Thought, Business Law & Ethics) studenci będą mogli zyskać oficjalne akredytacje zaliczenia tych przedmiotów jak na tradycyjnych uczelniach.

4. Polski projekt Otwarte Zabytki znalazł się wśród finalistów Knight News Challenge i jako jeden z 40 najlepszych ma szanse na dofinansowanie i wsparcie od fundacji wspierającej nowoczesne dziennikarstwo i media informacyjne.

5. Kolejny światowy zjazd Creative Commons (CC Global Summit) odbędzie się między 21 a 24 sierpnia w Buenos Aires.

6. Students For Free Culture ogłosili również swoją kolejną konferencję, która odbędzie się w Nowym Yorku w dn. 20-21 kwietnia na New York Law School.

7. Uniwersytet Standforda i edX ogłosiły plany otworzenia kodu platformy do masowych kursów online edX. 1 lipca kod ma być dostępny jako otwarty na platformie GitHub, a Uniwerstet Stanforda użyje części kodu w swojej platformie Class2Go.

Ilustracja aut. Piotra Chuchli, Centrum Cyfrowe, na licencji CC BY.

Zobacz też