6 stycznia 2013
Przegląd linków CC #68

1. 4 stycznia odbyły się obchody Dnia Domeny Publicznej, amerykańskie CC przygotowało ciekawe podsumowanie roku i wydarzeń związanych z Domeną Publiczną.

2.  Projekt OERTest  wydał wynik dwóch lat badań realizowanych przez 8 partnerów europejskich na temat otwartej edukacji i możliwości wykorzystywania Otwartych Zasobów Edukacyjnych, związanych z nimi metod nauczania, zarządzania jakością, możliwych wpływów na sposób oceniania. Publikacja zawiera również szereg rekomendacji oraz scenariuszy możliwego wpływy OZE na systemy edukacji. Publikacja Open Learning Recognition: Taking Open Educational Resources a Step Further dostępna jest na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Warunkach Niekomercyjnych – Na Tych Samych Warunkach.

3. Artykuł Reaching out with OER: the new role of public-facing open scholar rozważa możliwości popularyzacji wykorzystywania Otwartych Zasobów Edukacyjnych i związanych z nimi praktyk poprzez aktywistów otwartości w środowiskach naukowych i edukacyjnych.

4. Dla lubiących literaturę Science Fiction: Mosque Among The Stars to pierwsza antologia SF o tematyce związanej z kulturą muzułmańska wydana w sieci na licencji CC BY-NC-ND.

5. Opensource.com przygotował krótki przegląd wolnego programowania do zarządzania szkołą, klasami i informacjami o uczniach.

6. W kwestii wolnego oprogramowania może Wam się spodobać ta świetna lista 67 wolnych alternatyw do bardzo drogiego i specjalistycznego oprogramowania.

Zobacz też