1 stycznia 2013
Przegląd linków CC #67

1.  4 stycznia w Warszawie w lokalu państwomiasto odbędą się obchody Dnia Domeny Publicznej organizowane przez KOED, tymczasem wczoraj o północy przeszły do Domeny Publicznej dzieła Kolejnych twórców, listę autorów można znaleźć tutaj.

2. Saylor.org prowadzący projekt kompletu otwartych podręczników do najważniejszych przedmiotów akademickich przed końcem roku zarchiwizował i opublikował ponownie wszystkie podręczniki Flat World Knowledge które od nowego roku przestały być dostępne na licencjach CC. Komplet podręczników republikowanych przez Saylor.org dostępny jest jak wcześniej na licencji CC BY-NC-SA.

3. Jeśli jesteście zainteresowani dokształceniem się z prawa autorskiego na światowym poziomie, edX oferuje darmowy kurs w trybie MOOC prowadzony przez dyrektora  Berkman Center for Internet and Society Williama Fishera.

4. Stan Sao Paulo w Brazylii przyjął regulację ustanawiającą, że wszelkie produkowane przezeń ze środków publicznych materiały edukacyjne będą dostępne w wolny sposób jako Otwarte Zasoby Edukacyjne z prawem do użycia, kopiowanie, modyfikacji i rozpowszechniania.

5. 17 stycznia na Uniwersytecie Kalifornijskim obędzie się spotkanie z twórcami komiksu internetowego PHD Comics na temat roli otwartego dostępu w nauce, tutaj można rejestrować się na webcast ze spotkania.

6. Mirosław Filiciak na łamach kultury 2.0 rozprawia się z dość podstawowym problem wolnej kultury czyli nieumiejętnością wyjścia poza własne grono odbiorców z którymi łatwo zgadzać się światopoglądowo.

7. Center for Open Education Resources and Distant Learning przygotowało bardzo przydatną infografikę o tym jak szukać Otwartych Zasobów Edukacyjnych w sieci.

Zobacz też