15 kwietnia 2012
Przegląd linków CC #32

1. The Digital Public Domain: Foundations for an Open Culture opracowana przez Melanie Dulong de Rosnay i Juan’a Carlos De Martin to najnowsza publikacja warta polecenia wszystkim badaczom domeny publicznej i wolnej kultury oraz osobom zaintersowanym tym zawodowo lub hobbystycznie. Ksiażka (tu do pobrania jako PDF) jest zbiorem esejów, prac naukowych i artykułów członków europejskiego stowarzyszenia Communia.

2. OER Africa opracowało i opublikowało bardzo praktyczny poradnik po wolnych licencjach i prawie autorskim w kontekście otwartych zasobów edukacyjnych .
3. W minione piątek i sobotę w Bydgoszczy odbywała się III Międzynarodowa Konferencja Open Access. Nieobecnych a zainteresowanych jej przebiegiem odsyłamy na blog Emanuela Kulczyckiego, który napisał już relację z konferencji.

4. Na tym samym blogu świetny tekst o tym czy warto publikować książkę naukową na licencji CC i udostępnić ją za darmo w sieci. W poście mowa o książce Teoretyzowanie komunikacji, która wydana w kilkuset egzemplarzach w druku w miesiąc osiągnęła ponad 1500 pobrań i całkiem spore zainteresowanie w sieci (jest nawet na torrentach).

5. Trzej najwięksi wydawcy podręczników w Stanach Zjednoczonych wystąpili na drogę sądową przeciw start-upowi wydawniczemu zajmującemu się tworzeniem otwartych podręczników, które mają odpowiadać treściom w komercyjnych wersjach. Serwis Boundless Learning sprawdza wydania komercyjne i próbuje szukać odpowiadające im treści otwarte, które zbiera w e-podręcznik. Więcej o serwisie i procesie możecie przeczytać na blogu Davida Willy’ego.
6. Społeczne finansowanie badań naukowych? Serwis Kickstarter udowodnił, że model crowdfundingu może być bardzo skuteczny, teraz twórcy seriwsu Mircroryza chcą spopularyzować tę metodę do finansowania innowacyjnych badań. Mamy nadzieję, że serwis nie zapomni o polityce Open Access finansowanych przez niego badań.

Zobacz też