22 kwietnia 2012
Przegląd linków CC #33

1. 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a 26 kwietnia  Światowy Dzień Własności Intelektualnej, hasła własność intelektualna (intelectual property) i prawa autorskie stały się ciągu ostatnich lat bardzo kontrowersyjne, a ostatnio kontrowersje spotęgował spór o ACTA. Tym bardziej warto odnotować co będzie się dziać podczas wydarzeń wokół tych dni m.in. w Warszawie na konferencji IP Summit wystąpią Helena Rymar, prawniczka CC i Alek Tarkowski, koordynator CC Polska. Jutro w siedzibie ZAIKS-u Dzień Otwarty i debata „W obronie kreatywności”.

2. OpenStudy to serwis społecznościowy do wspólnej edukacji, pozwala łączyć się w grupy studentom uczącym się podobnych rzeczy na całym świecie. Treści generowane przez  użytkowników licencjonowane są na CC Uznanie Autorstwa – Na Warunkach Niekomercyjnych – Na Tych Samych Warunkach. Niedawno serwis uruchomił również swój projekt SmartScore czyli alternatywy do ocen i odznak (ang. badges), który ma pozwalać na identyfikowanie kompetencji zdobywanych przez studentów.

3. Amerykańska fundacja Achive zajmująca się reformą programową edukacji w USA opublikowała ciekawe i proste narzędzie do ewaluacji jakościowej i identyfikacji Otwartych Zasobów Edukacyjnych w kontekście ich zgodności z podstawami programowymi różnych programów edukacji w różnych stanach. OER Rubrics składa się z 7 rubryk, których opisy znajdziecie w tych wideo, same tabele w pliku PDF, a kod narzędzia na repozytorium w serwisie GitHub.

Achieve OER Rubrics and Evaluation Tool Virtual Tour from Achieve on Vimeo.


4. Peer to Peer University (P2PU) uruchomiło kilka nowych kursów (m.in. projektowanie gier miejskich, pisanie i redakcja tekstów w sieci i inne) oraz planuje program ambasadorów P2PU, którzy rozwijali by i promowali kursy w swoich krajach.

5. Emanuel Kulczyki na swoim blogu proponuje utworzenie polsko i angielskojęzycznego czasopisma naukowego piszącego o Open Access. Jesteśmy za.

6. Tydzień temu oficjalnie wystartowała kampania Legalna Kultura promująca legalne źródła dostępu do treści. Na stronie kampanii promowane są również zasoby na licencjach CC, w wywiadzie dla serwisu dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz wymienia wolne licencje jako jedno lepszych rozwiązań dla twórców publikujących w sieci.

Zobacz też