29 stycznia 2012
Przegląd linków CC #21

1.  BitTorrent uznawany jest przez przemysł muzyczny za jedno z czołowych zagrożeń równocześnie dla tysięcy niezależnych muzyków i wydawnictw jest najlepszym miejscem promocji i dystrybucji. Klient usługi BitTorrent FrostWire, który promuje niezależnych artystów od lat, aby uczcić ogromną liczbę 2 400 000 plików do pobrania w 2011 roku, wydał kompilację z bezpłatnymi utworami na licencji Creative Commons  od 30  artystów korzystających z FrostWire. Składanka dostępna jest również w serwisie Bandcamp. Chętnym polecamy również 2,5 GB muzyki na licencjach CC polecanej przez ccMixter.

2. Open Courseware, jedna z największych i najstarszych otwartych platform elearningowych otworzyła kolejny rodzaj kursów: OCW Scholar, które adresowane są specjalnie do osób uczących się indywidualnie. W odróżnieniu od tradycyjnych kursów opartych o wykłady wideo, OCW Scholar posiada odmienną strukturę i nie wymaga dostępu do dodatkowych materiałów takich jak podręcznik.

3. Po dwu letnim pilotażu stan Utah (USA) będzie wdrażał całościowy program wolnych podręczników dla uczniów klas 6-12 (ok 275 000 uczniów). Cześć podręczników będzie stworzona specjalnie dla tego stanu część będzie remiksami z działającego już programu CK-12.

4. Public Domain Review opublikowało przewodnik po tym jak szukać ciekawych materiałów z domeny publicznej. To nie tylko przegląd bibliotek cyfrowych i archiwów ale również trochę praktycznych i prawnych porad.

5.  Communia (organizacja zajmująca się kwestiami domeny publicznej w erze cyfrowej) opublikowała stanowisko w sprawie Open Data Strategy przygotowanej przez Komisję Europejską (o Strategii pisaliśmy na naszym blogu). Dotyczy ono przede wszystkim warunków ponownego wykorzystania informacji publicznej oraz zasobów domeny publicznej udostępnianych przez muzea, biblioteki i archiwa.

6. Protesty przeciw ACTA przestały być już tylko polską specjalnością. Do manifestacji dochodzi już w całej Europie, a USA najprawdopodobniej porozumienia nie ratyfikują. Nadal trwa tam jednak walka o skuteczne zatrzymanie SOPA i PIPA czyli legislacji, które miały wzmocnić ochronę własności intelektualnej i zaostrzyć walkę z piratami.

Zobacz też