25 lipca 2011
Jak używać licencji CC w serwisie Google+ i Picasa?

W ciągu ostatnich tygodni potentat wyszukiwania internetowego Google wkroczył również na scenę serwisów społecznościowych. Wszystko za sprawą Google+, serwisu będący mieszanką funkcji społecznościowych z mikroblogowymi oraz wbudowaną integracją wielu usług firmy z Mountain View. Co ciekawe oferuje również możliwość stosowania licencji CC dla zdjęć w nim zamieszczanych.

To kolejna po niedawnym wdrożeniu licencji CC w serwisie YouTube (również należącym do Google) opcja na lepsze zarządzanie swoimi prawami. Większość serwisów hostujących za darmo nasze matriały multimedialne i treści niestety nie oferuje zbyt często takich możliwości, co gorsze zdarzają się sytuacje, w których warunki korzystania z serwisu zobowiązują do przekazywania prawa autorskich majątkowych do zamieszczanych w nim treści. Do tej pory bogate możliwości zarządzania swoimi prawami i prywatnością dawała swoi użytkownikom jedynie Diaspora, serwis społecznościowy budowany na zasadach Open Source, znajdujący się nadal w fazie alfa.

Google+ dodawanie licencji do zdjec

W wypadku Google+ możliwość objęcia naszych zdjęć licencją CC jest bardzo prosta i działa dzięki integracji albumów zdjęć z Google+ z serwisem Picasa. Wystarczy po zalogowaniu do serwisu wejść w zakładkę zdjęcia (1) po czym wybrać album i interesujące nas zdjęcie.

Po prawej stronie zdjęcia znajdziemy Photo Reuse (2), jej kliknięcie powoduje rozwinięcie opcji wyboru licencji Creative Commons. Poniżej możemy również kliknąć na Settings (pl. Ustawienia) i zmienić licencję dla wszystkich zdjęć zamieszczanych w serwisie.

Zmiana ustawien licencji zdjec w Google+

W ustawieniach globalnych (jeśli zintegrowaliśmy zakładając konto w Google+ nasze albumy z Picassą) możemy wybrać dowolną licencję CC dla wszystkich zdjęć, a także określić takie opcje jak możliwość pobierania naszych zdjęć.

Zobacz też