2 June 2011
YouTube dodaje możliwość użycia licencji CC!

YouTube, największy serwis wideo w internecie uruchamia dziś wsparcie dla używania licencji Creative Commons. Licencją będzie można objąć zarówno nowe jak i już istniejące filmy. Materiały objęte licencją będzie można łatwo użyć za pomocą edytora wideo wbudowanego w serwis.

Wybór licencji za pomocą opcji Edycja wideo> Opcje udostępniania

Niezapowiadana wcześniej opcja pojawiała się dziś w nocy i działa już dla większości użytkowników. Aby objąć licencją nasze wideo wystarczy po zalogowaniu wejść w Moje filmy, wybrać dowolny materiał i przejść do Edycji. W zakładce Opcje udostępniania możemy wybrać jedną spośród dwóch: Standardowa licencja YouTube lub Creative Commons Uznanie autorstwa.

Aby wykorzystać w swoim wideo inne materiały na licencji CC dostępne w YouTube możemy skorzystać z Edytora, w którym pojawi się teraz ikonka CC. Po kliknięciu na nią mamy możliwość wyszukiwania filmów dostępnych na licencji i wykorzystywania ich w naszym projekcie.

YouTube długo eksperymentował z wsparciem licencji CC, nigdy jednak nie zdecydował się na wyprowadzenie takiej funkcjonalności. Aktualne rozwiązanie niestety jest bardzo ubogie w porównaniu z tym oferowanym przez serwisy wideo Vimeo.com i Blip.tv, które oferują możliwość wybrania dowolnej licencji. Blip.tv ostatnio wprowadził również rozbudowane możliwości opisu kontrybucji np. reżyserii, aktorów itp.

Więcej informacji o wykorzystywaniu licencji CC na stronie youtube.com/t/creativecommons

Zobacz też