26 maja 2011
Wiki lubi zabytki

Od ponad miesiąca w organizacjach partnerskich Wikimedia Foundation trwają przygotowania do europejskiego otwartego konkursu Wiki Loves Monuments dla wszystkich czytelników i użytkowników Wikipedii. Celem konkursu jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego w danym państwie. Stowarzyszenie Wikimedia Polska bierze udział w tych działaniach poprzez projekt Wiki lubi zabytki.

W Polsce, jak policzyli Wikipedyści mamy ok. 70 000 zabytków wpisanych do rejestru zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Sfotografowanie ich nie tylko wzbogaci zasoby Wikipedii ale również pomoże w ich dokumentacji i ochronie.

Wszystkie zdjęcia wykonane w ramach konkursu zostaną umieszczone w repozytorium Wikimedia Commons na jednej z wolnych licencji akceptowanych przez Commons. Konkurs odbędzie się w dniach 1-30 września, a dziesięć najlepszych fotografii z Polski zostanie nominowanych do konkursu ogólnoeuropejskiego wspieranego m.in. przez Europeanę.

Wiki lubi zabytki to konkurs otwarty. Jeśli jesteś zainteresowany/-a uczestnictwem w konkursie lub pomocą w jego organizacji, zapraszamy na stronę roboczą projektu w Wikipedii lub do kontaktu mailowego na adres info-pl@wikilovesmonuments.eu bądź bezpośrednio z koordynatorem projektu Tomkiem Kozłowskim.

Patronat honorowy nad polską edycją konkursu objął Narodowy Instytut Dziedzictwa. Do konkursu przystąpiło także Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska, Centrum Cyfrowe Projekt:Polska, a także Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

Zobacz też