31 marca 2011
Global Melt, 27-29 marca, Berlin

Razem z Kamilem Śliwowskim wzięliśmy w tym tygodniu udział w Global Melt – spotkaniu przedstawicieli organizacji związanych z wolną kulturą, poświęconemu budowaniu społeczności wolnej kultury, a przede wszystkim organizowaniu wydarzeń.

Global Melt Berlin

Spotkanie zostało zorganizowane przez Michelle Thorne – do niedawna koordynatorkę globalnej sieci Creative Commons, a od tego miesiąca osoby odpowiedzialnej za organizację wydarzeń w Mozilla Foundation (która przygotowała dużo dłuższe podsumowanie spotkania).

Punktem wyjścia były dwie obserwacje – że w świecie wolnej kultury organizuje się bardzo dużo wydarzeń – czasem bez jasnego celu, wierząc w założenie, że każde wydarzenie warto robić, bo buduje wspólnotę. Po drugie, jak zauważa Michelle, „wydarzenia są mikrokosmosem społeczności, w którym dzieją się te same procesy, co w całej organizacji”.

Spotkanie było okazją dla porównania działań i podejścia Creative Commons z dwoma największymi projektami i społecznościami wolnej kultury, skupionymi wokół Wikipedii i Mozilli, oraz z szeregiem innych, mniejszych projektów.

Berlińskie spotkanie jest początkiem planowanej serii spotkań, organizowanych jako elementy innych, większych wydarzeń – uznaliśmy, że warto, spotykając się, nie tylko organizować ciekawe wydarzenia, ale też dzielić się wiedzą, jak to najlepiej robić.

(Z czasem zorganizujemy zapewnie także spotkanie Global Melt w Warszawie. Skontaktujcie się z nami, gdybyście byli zainteresowani tematem i udziałem w takim spotkaniu).

Zobacz też