25 marca 2011
Enthusiasts Archive

Enthusiasts Archive

Archiwum Entuzjastów to krytyczne archiwum odrestaurowanych filmów amatorskich udostępnionych po latach na licencjach CC

www.enthusiastsarchive.net/

Licencja: Uznanie Autorstwa – Na Warunkach Niekomercyjnych – Bez Utworów Zależnych

Archiwum Entuzjastów to krytyczne archiwum filmów amatorskich znalezionych, odrestaurowanych i udostępnionych po latach na licencjach Creative Commons. Projekt jest efektem poszukiwań wśród resztek tej rzeszy amatorskich klubów filmowych, jaka istniała w Polsce w czasach komunistycznych.  Celem twórców Archiwum Entuzjastów jest wzbudzenie zainteresowania i zainspirowanie dyskusji nad kwestia twórczej wymiany, funkcja archiwów publicznych i przyszłością domeny publicznej.

Twórcy archiwum, Neil Cummings i Marysia Lewandowska pozyskali bogaty zbiór taśm 8 i 16 mm, które oczyszczono, odrestaurowano i zdigitalizowano. Projekt ujrzał światło dzienne po raz pierwszy w ramach wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w czerwcu 2004, której kuratorem był Łukasz Ronduda. Na wystawie pokazano kompilację oficjalnych kronik filmowych, zrekonstruowane wnętrze klubu filmowego, zestaw filmów podzielonych na trzygodzinne programy tematyczne prezentowane w specjalnie zaprojektowanych „salach projekcyjnych”, kolekcję plakatów filmowych oraz Pokój Archiwalny z filmami odnalezionymi, ale nie wyświetlanymi w ramach programów. Po wystawie filmy opublikowano na stronie projektu oraz na archive.org, wraz z szczegółowymi opisami.

Przez Lustro, reż. Franciszek Dzida, AKF Klaps

Zobacz też