1 sierpnia 2009
Przypadki Tracy – film na licencjach CC na festiwalu Era Nowe Horyzonty

Pierwszy taki przypadek na najważniejszym polskim festiwalu filmowym w Polsce. We Wrocławiu w tegorocznym cyklu filmów kanadyjskich wyświetlane są „Przypadki Tracy” w wersji reżyserskiej. Reżyser Bruce McDonald oparł się na noweli Maureen Medved o tym samym tytule, lecz postanowił przenieść opowieść o zagubieniu do multimedialnego i interaktywnego świata wideo-artu.

Historia zagubionej w problemach współczesnej nastolatki poszukującej zaginionego brata przedstawiona została w potęgującej wrażenie zaplątania oprawie wizualnej. Film Bruce’a McDondalda został nakręcony techniką polegającą na wyświetlaniu w jednym momencie tej samej sceny w różnych ujęciach w nieregularnej wielkości ramkach. Już sama użyta technika zachęca do dalszego remixowowania tego kanadyjskiego obrazu.

Cały materiał zdjęciowy i muzyczny został udostępniony na licencji BY-NC-SA. Projekt „Tracy: Re-Fragmented” to film powstały w wyniku re-edycji oryginału przez widzów, a zarazem konkurs dla twórców chcących zmierzyć się z techniką w jakiej powstał film. Dzięki licencjom CC oraz założeniom twórców, że film ma być interaktywną historią, powstał również komiks stworzony przez Andy’ego B oparty na filmie i opowiadaniu.

Zremiksowane materiały oraz komiks możemy zobaczyć na stronie filmu, gdzie dowiemy się również więcej o jego aktywnym „życiu” poza ekranami kin. Reżyserska wersja, niedystrybuowana w Polsce, jest pokazywana w ten weekend w ramach festiwalu Era Nowe Horyzonty.

Zobacz też