31 sierpnia 2009
Google Books dodało opcję publikacji na Creative Commons

Google uruchomił dzisiaj program umożliwiający autorom, wydawcom i innym właścicielom praw autorskich do książek znajdujących się w bazie Google na udostępnianie prac na licencjach Creative Commons.

Nowa opcja ułatwia uczestnikom programu partnerskiego Google Books oznaczenie swoich książek jedną z sześciu licencji Creative Commons (lub wykorzystanie mechanizmu CC0). Daje to autorom i wydawcom prosty sposób wyrażania uprawnień, jakie zapewniają czytelnikom. Książki udostępnione na licencji CC użytkownicy mogą – w zależności od zastosowanej licencji – pobrać w całości, kopiować, lub również modyfikować.

Wśród pierwszych tytułów objętych licencjami Creative Commons, które można znaleźć na Google Books, są książki dotyczące praw autorskich, takie jak „Code: Version 2″ Lawrence’a Lessiga, „The Future of the Internet — And How to Stop It” Jonathana Zittraina, czy komiks „Bound by Law?”, którego współautorem jest James Boyle. Ale można również takie pozycje jak „55 Ways to Have Fun with Google” Philippa Lenssena.

To dopiero początek tego projektu, którego rozwój zależy od aktywności wydawców i autorów. Dla zainteresowanych, pełną treść porozumienie partnerskiego i warunków prawnych publikacji w Google Books można znaleźć tu, a więcej informacji o zastosowaniu Creative Commons w bazie Google Books – na blogu Google Books.

Zobacz też