Publikowanie wideo na licencji Creative Commons

Informacja o licencji w filmie

Przed umieszczeniem jakiegokolwiek materiału filmowego w sieci warto zaplanować umieszczenie informacji o autorach i licencji w samym filmie, jest to wygodne zwłaszcza gdy film zacznie być kopiowany i umieszczany, przez użytkowników na innych niż pierwotna stronach. Informacja zawarta w napisach początkowych i końcowych pozwala zachowanie oznakowania niezależnie od sposobu publikacji filmu. Przeczytaj więcej o samych licencjach Creative Commons.

YouTube.com

Dodawanie nowych filmów z licencją Creative Commons

Największy serwis hostujący materiały wideo uruchomił opcję licencjonowania dodawanych filmów CC w ubiegłe wakacje. Niestety do dyspozycji mamy tylko jedną licencję tj. Creative Commons Uznanie Autorstwa (lub pozostanie przy Standardowej licencji YouTube). Więcej o licencjach CC na YouTube.com/t/creativecommons.

Aby opublikować film, po zalogowaniu się do serwisu przechodzimy do opcji Prześlij film, w której to wybieramy z dysku materiał i przesyłamy go do sieci. W widoku przesyłania filmu

pod oknami informacji (tytuł, opis, tagi, kategorie, prywatność) znajduje się pole Licencja, w którym musimy zaznaczyć opcję Creative Commons – uznanie autorstwa i po zmianie kliknąć Zapisz zmiany. Gotowe!

Zmiana licencji dla istniejących filmów

Aby zmienić licencję dla już istniejącego filmu musimy rozwinąć opcje konta (dostępne w prawym górnym rogu pod nazwą naszego konta na YouTube) i wybrać z nich Moje filmy.

Z listy filmów wybieramy ten, któremu chcemy zmienić licencję i klikamy na opcję Edytuj informacje. Przy każdym filmie widać albo informację, że jest już na licencji CC albo nie ma tam żadnej informacji o prawach, co oznacza, że jest on dostępny na Standardowej licencji YouTube.

Ostatnim krokiem jest odnalezienie w widoku Edycji informacji, zakładki Opcje udostępniania, po rozwinięciu której zobaczymy opcję Licencja, w której jak wyżej wybieramy licencję Creative Commons Uznanie Autorstwa. Po zmianie musimy pamiętać kliknąć na Zapisz zmiany.

Vimeo.com

Vimeo.com oferuję nie tylko wsparcie dla osób publikujących na licencjach CC, ale również sklep z muzyką (na licencjach CC i nie tylko) z którego mogą korzystać twórcy publikujący tam filmy.

Dodawanie nowych filmów z licencją Creative Commons

Po zalogowaniu do serwisu Vimeo, klikamy na Upload czyli Prześlij.

W widoku przesyłania flimu, z lewej strony w menu informacji o nim wybieramy zakładkę Licencse, pod którą będziemy mieli do wyboru wszystkie licencje Creative Commons (na ilustracji Uznanie Autorstwa), po wyborze interesującej nas licencji klikamy Save changes i czekamy aż nasz film zostanie przesłany na strony serwisu.

Zmiana licencji dla istniejących filmów

Podobnie jak w serwisie YouTube, musimy zacząć od wejścia do naszych filmów z menu głównego (rozwijamy opcję Videos i wybieramy My videos). W której znajdziemy listę filmów, które przesłaliśmy. po wybraniu jednego z nich wejdziemy na stronę filmu.

W widoku filmu, w prawym górnym rogu odnajdujemy ikonkę Settings, która przekieruje nas do takiego samego widoku edycji ustawień filmu jak wypadku przesyłania nowego (zob. wyżej – przesyłanie filmu).