Przegląd linków CC #157
Otwarta edukacja
1. Paul Stacey zastanawia się na ile otwarte zasoby edukacyjne i otwarta edukacja może być narzędziem dyplomatycznym w trudnych czasach (i regionach) takich jak Bliski Wschód, gdzie USA realizują projekt Open Book project, w ramach którego powstają otwarte zasoby edukacyjne i podręczniki w językach krajów arabskich oraz wspierane są otwarte kursy tworzone przez naukowców z tych krajów.
2. Niemiecki oddział UNESCO we współpracy z niemiecką Wikipedią wydały świetny przewodnik po otwartych zasobach i korzystaniu z treści na licencjach Creative Commons (w jęz. angielskim). Przewodnik napisany przez jest dr. Tilla Kreutzer’a i jest odpowiednikiem wydawanego przez KOED Przewodnika po otwartych zasobach edukacyjnych, choć znajdziecie w nim więcej zaawansowanych informacji o prawie i licencjach.
3. EdSurge doradza nauczycielom w prostych siedmiu krokach jak tworzyć otwarte zasoby edukacyjne. Kwestie prawne to tylko mała część drogi do sukcesu dla otwartych (i cyfrowych) zasobów, a najważniejsze to dobrze poznać potrzeby i możliwości odbiorców.
4. Nie wpadliśmy wcześniej na tę publikację opisująca studia przypadków wykorzystywania otwartych zasobów edukacyjnych w e-learniningu dlatego polecamy Wam ją teraz.
5. Open Education Consortium ujawnia co raz więcej informacji o kolejnym międzynarodowym tygodniu otwartej edukacji, który odbędzie się w dniach 9-15 marca 2015.
6. W USA powstał raport na temat otwartych zasobów edukacyjnych, tym razem w edukacji K12 (czyli pierwszych 12 klas edukacji). Raport analizuje rolę otwartych zasobów edukacyjnych we wprowadzaniu tzw. Common Core Standard czyli odpowiednika podstawy programowej, która dotąd bardzo różniła się między różnymi stanami.
Otwarta nauka
7. Jak drogie dla kraju może być nie rozwijanie strategii otwartego dostępu do publicznie finansowanych publikacji świetnie pokazuje przykład Francji, gdzie co raz mniej środków dla uniwersytetów wcale nie oznacza płacenia mniej wydawcom za dostęp do prac naukowych. O porozumieniu między rządem a wydawnictwami pisze blog naukowy Open Knowledge Foundation.
8. W dyskusji o tym, jak wydawcy naukowi doszukują się w badaniach na temat open access argumentów wspierających wybierane przez nich modele biznesowe, warto przeczytać również opinię wice-dyrektora firmy badawczej Thomson, która prowadziła badania dla wyd. Nature.
Otwarte zasoby
9. Prawnik i bloger Wojtek Wawrzak radzi jak korzystać z licencji Creative Commons.