22 września 2014
Przegląd linków CC #150

Otwarta edukacja

1. Australijski The National Copyright Unit  oraz Creative Commons Commons Australia wspólnie opracowały pakiet informacyjny dla nauczycieli i uczniów na temat prawa autorskiego oraz Creative Commons (CC).

2. Badacz zajmujący się otwartością zasobów edukacyjnych Javiera Atenas przez ostatnie 4 lat zebrał ogromną bazę bibliograficzną na temat OZE, otwartej edukacji, otwartych praktyk edukacyjnych, repozytoriów, otwartego dostępu i powiązanych tematów. Baza powstała przy okazji doktoratu, a teraz udostępniona z uwagami od autora. Polecamy!

3. W dzienniku internautów znajdziecie wywiad z prof. Lechem Mankiewiczem z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, prezesem fundacji Edukacja dla Przyszłości, która zajmuje się budową polskich zasobów edukacyjncyh na bazie Akademi Khana.

4. Fundacja Hewlettów stopniowo podwyższała swoje wymagania wobec grantobiorców, których wspiera w zakresie projektów wyrównujących szanse w dostępie do edukajci i jak ogłosiła kilka dni temu, teraz będzie wymagać również pełnej otwartości zasobów tworzonych z jej środków.

5. David Willey opublikował na swoim blogu preprint krytycznego wobec MOOC-ów artykułu, który ukarze się w książce na ich temat. Willey zbiera w nim argumenty dotyczące szkodliwego wpływu MOOC-ów na otwartą edukację i jej wizerunek.

6. Otwarty podręcznik do geografii dedykowany dla regionu Brytyjskiej Kolumbii w Kanadzie opracowany metodą booksprintów doczekał się wydania. Wspominaliśmy wiele razy proces jego powstawania, a jeśli chcecie dowiedzieć się więcej polecamy relacje na blogu jego organizatora, Clinta Lalonde.

7. Connexions, jeden z najstarszy serwisów oferujących otwarte zasoby edukacyjne przechodzi zmiany. Portal wprowadził m.in. zmiany graficzne oraz nowe rozbudowane opcje wyszukiwania zaawansowanego. Zaś zbudowane na bazie Connexions podręczniki wydawane przez OpenStax rozszerzają swoje kanały dystrybucji m.in. o dostępność w sklepie Google Play.

Otwarte zasoby

8. Siostrzany serwis otwartezasoby.pl przeszedł ostatnio proces odświeżenia. Po dwóch latach od startu rozbudowywany katalog, w którym jest aktualnie opisanych ponad 120 zasobów edukacyjnych, graficznych, muzycznych i archiwalnych otrzymał nową szatę graficzną i będzie zawierał poza katalogiem zasobów porady o tym jak korzystać i szukać zasobów, z których można korzystać za darmo i bez ograniczeń prawnych.
otwartezasoby.pl

Otwarta nauka

 9. Zaczynasz karierę naukową? Zaplanuj to jak będziesz wykorzystywać/ała otwartość w swojej pracy już teraz tak aby zwiększyć swój potencjał i dotarcie wyników Twojej pracy. 7 porad od Open Science.

10. Porady w ubiegłym tygodniu oferuje również London School of Economics, jak założyć w pięciu krokach czasopismo open access – publikujące w otwartym dostępie. W tym krótkim tekście znajdziecie trochę przykładów dobrych praktyk i naprawdę rzeczowo przedstawione podstawy.

11. Nie wpadło nam to wcześniej w ręce, ale po deklaracjach o szkodliwości publikowania w otwartym dostępie podczas ostatniego zjazdu Historyków Polskich w Szczecinie szczególnie polecamy raport pt. A Scalable and Sustainable  Approach to Open Access  Publishing and Archiving  for Humanities  and Social Sciences. Powinien rozwiać większość wątpliwości, jeśli nie to możemy również polecić Wolne licencje w nauce. Instrukcja i filmik, jeśli nie mamy za dużo czasu. Jeśli ktoś nadal będzie mieć wątpliwości co do tego jak ważne, skuteczne i pozytywne dla naukowców i odbiorców jest publikowanie open access to zapraszamy na szkolenie.

Otwarte oprogramowanie

12.Jak uczenie otwartego oprogramowania może wpływać na sposób uczenia w ogóle? Porzucenie testów ocen na rzecz oceny dotychczasowych dokoneń to tylko przykład. Krótki esej na ten temat na łamach OpenSource.com.

13. W tym samym serwisie znajdziemy ostatnio opis oprogramowania Xerte służącego do łatwego tworzenia tzw. learning objects czyli modułów zasobów edukacyjnych.

Otwarta kultura

13. Amerykańska biblioteka cyfrowa nawiązała współpracę z Getty Images Institute, w ramach której ponad 100 000 zdjęć z zasobów Getty będzie widoczne również w bibliotece, a ich metadane zostaną opublikowane na licencji CC0 co pozwoli na łatwiejsze wyszukiwanie ich przez inne narzędzia i wyszukiwarki w sieci. 

Zobacz też