15 września 2014
Przegląd linków CC #149

Otwarta edukacja

1. Grywalizacja. Zrób to sam! To najnowsza, otwarta (na licencji CC BY-SA) książka powstała dzięki Fundacji Orange i Laboratorium EE. Tytuł wszystko tłumaczy, a poza książką dostępne są również arkusze ułatwiające zaprojektowanie własnych elementów grywalizacyjnych do różnych projektów. Książkę można pobrać lub zamówić w drukowej wersji (edycja limitowana).
grywalizacja

2. Można już zgłaszać propozycję wystąpień na kolejną edycję Open Education Global Conference 2015, która kontynuuje konferencje organizowane przez Opencourseware Consortium (przeobrażone w ubiegłym roku w Open Education Consortium). Edycja 2015 odbędzie się na uniwersytecie Athabasca w Kanadzie, w dniach 22-24 kwietnia. Termin zgłoszeń to 30 listopada 2014.

3. Projekt LangOER zaprasza na webinarium w języku angielskim o otwartych zasobach edukacyjnych w mniej popularnych językach (mniej popularnych niż angielski). Seminarium odbędzie się w piątek 19 wrzesnia, godz 14.00. Wszystkie szczegóły i rejestracja tutaj.

4. Koalicja Otwartej Edukacji uruchamia cykl audycji na temat otwartości. Prowadzone są przez Fundację Otwórz się a same audycje dostępne są pod adresem koed.podkasty.info/.

Otwarta nauka

5. Richard Poynder na swoim blogu (jednym z najważniejszych blogów o OA) w ostatnim czasie drąży temat potencjalnie rysującego się rozłamu między zwolennikami mocnych modeli Open Access i tymi dla których wystarczające są modele słabe, nie gwarantujące szerokiej prawnej swobody wykorzystania udostępnionych materiałów. Mocne modele Open Access tzw. open access libre i wykorzystanie wolnych licencji Creative Commons CC-BY (lub jej równorzędnej) są jednoznacznie rekomendowane przez BOAI10. Glyn Moody na łamach Computerworld przypomina, że podobny spór toczony jest w środowisku oprogramowania od dawna.

6. Podczas gdy w Polska wciąż znajduje się na jednym z początkowych etapów rozważań dotyczących wdrożenia Open Access na poziomie centralnych regulacji, duńskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki w 5 lat od utworzenia Komitetu ds Open Access opublikowało Narodową Strategię Open Access. Strategia za cel przyjmuje udostępnienie w otwartym dostępie w 2017 80% recenzowanych artykułów opublikowanych w 2016 roku. Do 2022 w otwartym dostępie ma się znaleźć 100% dorobku duńskich instytucji naukowych. Duńska strategia stawia na model repozytoryjny.

7. Niemieckie wydawnictwo De Gruyter, jedno z najbardziej renomowanych humanistycznych wydawnictw naukowych (jego korzenie sięgają osiemnastego wieku) opublikowało oświadczenie w którym popiera licencje Creative Commons. Wydawnictwo dołączyło do szerokiej koalicji wydawnictw naukowych, które wzywają STM do odrzucenia projektu wdrożenia nowych licencji i promując licencje Creative Commons jako standard dla otwartej nauki.

8. Według własnie opublikowanego raportu “Open Access Journal Publishing 2014-2017”  do 2017 roku czasopisma OA potroją swoje przychody: głównie za sprawą modelu w którym autor płaci za recenzję, skład, przygotowanie do publikacji i publikację w sieci. W 2013 roku czasopisma OA generowały ok. 2% przychodu na rynku wydawnictw naukowych czasopism przyrodniczych, technicznych i medycznych

9. W Niemczech działa już ranking repozytoriów open access, który ocenia m.in. ich dostępność, dodatkowe usługi, jakość metadanych. Metodologia działania rankingu jest dokładnie opisana, a wszystkie dane na temat repozytoriów dostępne na wolnej licencji. Czekamy na podobne narzędzie w Polsce!

Otwarta kultura

10. Jeśli w stolicach powinno dziać się zawsze dużo to z pewnością Nowy Jork jest jedną z najważniejszych stolic kultury, również tej otwartej. Na blogu Open GLAM Dorothy Howard prezentuje przegląd nowojorskich instytucji i ich polityk otwartego dostępu do zasobów kultury.

Otwarte zasoby

11. Ebook Friendly przygotował świetny przegląd kont instytucji publikujących materiały archiwalne w serwisie Flickr Commons. Większość z instytucji wymienionych w liście (m.in. Internet Archive czy biblioteka narodowa Wielkiej Brytanii) większość swoich zasobów udostępnia z jasną informacją o domenie publicznej.

12. Alek Tarkowski pisze o nie-wolnej obrazkowej mapie wolnej Polski autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich dla Kancelarii Premiera. Świetny przykład promocji i edukacji rozbija się niestety o problem ponownego wykorzystania materiałów tworzonych lub zakupionych za środki publiczne, których duże instytucje nie publikują w otwarty sposób.

13. Opisywany w poprzednich linkach serwis Photogrammar prezentujący świetną kolekcję fotografii z domeny publicznej pochodzących z lat Wielkiego Kryzysu doczekał się obszernej recenzji/opisu na łamach bloga Historia i Media.

Otwarte oprogramowanie

14. Skąd wziął się i kiedy pojawił pomysł na otwartą edukację uniwersytecką? W tym tygodniu serwis opensource.com prezentuję serię tekstów o otwartości w edukacji w różnych wydaniach, od otwartości zasobów po wykorzystywania modelu otwartego oprogramowania do budowania procesu nauczania.

Zobacz też