21 lipca 2014
Przegląd linków CC #141

Otwarta edukacja i kultura

1. E-podręcznikom (nie tylko otwartym) poświęcone były dwie ostatnie audycje Człowiek 2.0 w radiu TokFM (do odsłuchania w archiwum).

2. Projekt OER Policy opublikował raport na temat wyłączeń i wyjątków edukacyjnych w prawie autorskim w Europie. Raport aut. Teresy Nobre, prawniczki Creative Commons Portugalia opisuje zróżnicowane problemy i brak kompatybilności między 49 krajami UE w zakresie tego jak prawo autorskie reguluje i ogranicza pracę nauczycieli i autorów edukacyjnych.

3. Kontynuując wątek z ostatnich tygodni na temat polityk i modeli wdrażania otwartych zasobów edukacyjnych na skalę masową warto zajrzeć na blog Open Content. David Wiley pisze o konieczności otwierania również infrastruktury, z której korzysta się do hostowania, dostarczania i prezentowania otwartych zasobów.

4. Kalifornijski start-up OpenEd.io zebrał 2 mln. dolarów od inwestorów na rozwój katalogu i serwisu rekomendującego otwarte zasoby edukacyjne. https://www.edsurge.com/n/2014-07-15-opened-raises-2m-to-make-smart-recommendations-for-free-educational-resources

5. Fundacja Hewlettów, od lat wspierająca ruch i projekty otwartych zasobów edukacyjnych na całym świecie ogłosiła swój kolejny krok w tym kierunku, jest to wymóg dla wszystkich grantobiorców programu edukacyjnego używania licencji Creative Commons 4.0.

6. The Open Education Challenge, konkurs dla edukacyjnych start-upów zorganizowany przez Komisję Europejską wyłonił dziewięć zwycięskich projektów, z których każdy otrzyma 20 000 euro oraz wsparcie w fazie początkowej.

7. W artykule naukowym OER adoption: a continuum for practice, Adrian Stagg z Uniwersytetu w Queensland (Australia) przedstawia ważną koncepcję stałego rozwoju i praktycznego wdrażania otwartych zasobów edukacyjnych przez praktyków jako odmiennego procesu od powszechnie dyskutowanej aktualnie adopcji (bardziej pasywnego wdrażania OZE).

Otwarta nauka

8. Pięć lat od uruchomienia repozytorium instytucjonalnego na Uniwersytecie Harvarda posiada ono ponad 20 000 publikacji i doliczyło się już blisko 3,5 miliona pobrań recenzowanych publikacji.

9. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym czym jest i jak jest rozumiana otwarta nauka to polecamy wpis i dane z badań Benedikta Fecher’a i Saschy Friesike na blogu London School of Economics. Autorzy analizując literaturę na temat otwartej nauki wyróżniają m.in. jej elementy edukacyjne, efektywności naukowej i polityczne.

10. Projekt Open Access Button, który chce mapować zamknięte artykuły naukowe i ich alternatywne miejsca, gdzie są dostępne w otwartym modelu ogłosił współpracę z Cottage Labs, które mają duże doświadczenie w informatycznym wsparciu ot wartościowych projektów + OA Button na swoim blogu również prowadzi przegląd linków!

11. GitHub jako narzędzie dla naukowców? Nie tylko tych programujących ale również piszących zespołowo artykuły, więcej na blogu Zenf.

12. Double – blind peer review (obustronnie anonimowa recenzja), a proces eliminowania nierówności społecznych w naukach ścisłych na łamach Nature.

Otwarte zasoby

13. Ek Mukta to zestaw otwartych fontów indyjskiego pisma devanagari, które do tej pory nie posiadało niekomercyjnych, dostosowanych do użytkowania w sieci czcionek.

14. Mazawi to mały serwis oferujący świetne, wysokiej rozdzielczości nagrania wideo, profesjonalnie wyprodukowane i do dowolnego wykorzystania (na licencji CC BY).

Prawo

15. Komisja Europejska opublikowała zestaw rekomendacji i dobrych praktyk na temat ponownego wykorzystania danych sektora publicznego.

Inne ważne wiadomości

16. Jeśli chodzi o elektroniczne książki wydawane przez niezależnie od dużych firm i wydawnictw to te bez zabezpieczeń technicznych (DRM – Digital Rights Management) sprzedają się dwukrotnie lepiej niż tez DRM-ami.

 

Zobacz też