Przegląd linków CC #139
Miło nam poinformować, że od dziś tworzenie linków wspiera Klaudia Grabowska, która koordynuje działania Creative Commons Polska w zakresie otwartej nauki.
Otwarta edukacja i kultura
1. Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania zaprasza na Warszawskie Wakacje z WiOO, cykl warsztatów dla uczniów i uczennic gimanzjów i liceów na temat wolnego oprogramowania, programowania, kompetencji medialnych i działania internetu. Gorąco polecamy!
2. Co mają otwarte dane do otwartej edukacji? Na to dość techniczne pytanie odpowiadają Marieke Guy i Otavio Ritter z Open Knowlegde Foundation.
3. 19-21 listopada w Waszyngtonie (USA) odbędzie się kolejna edycja największe konferencji o otwartej edukacji Open Education Conference.
4. Digital Public Library of America wygrała grant od Knight Foundation wysokości 300 000 dolarów na rozwój łatwego systemu informowania o prawach autorskich do obiektów cyfrowych. Gratulujemy i czekamy na wyniki prac!
5. Narzędzi technicznych wspierających nauczycieli/ki w wykorzystywaniu otwartych zasobów edukacyjnych nigdy dość. Tym razem ucieszą się użytkownicy/czki przeglądarek Chrome i Chromium, The Net Texts to wtyczka pozwalające na łatwe przeszukiwanie i łączenie w proste moduły otwartych zasobów dostępnych w sieci.
6. Jeszcze się wgryzamy w tę infografikę, ale wydaje się, że uczestnicy warsztatu na OER Annotation Summit dość ciekawie zarysowali „ekosystem” otwartych zasobów edukacyjnych.
Otwarta nauka
7. W 13 numerze Tytułu Ujednoliconego o tym dlaczego warto otworzyć się na zmiany i otwartość w nauce pisze Kuba Danecki.
8. Wydawnictwo naukowe DeGruyter w swoim serwisie Open Science (bardzo polecamy!) pisze o sposobach promocji książek Open Access, od pisania abstraktów po rozważania na temat marki wydawnictwa.
9. Inicjatywa Otwieracz, studencka grupa badająca i promująca Open Access na UW zaprezentowała raport „Nowe technologie i prawo autorskie w ISNS UW”. Raport podsumowuje prezentacja, oraz materiał wideo z debaty. Pełen tekst raportu i dane z badań pojawią się niebawem.
10. 4 lata po wprowadzeniu otwartego mandatu Chalmers University of Technology przeprowadził badania cytowań materiałów umieszczonych w repozytorium uczelnianym. Z danych wynika, że wskaźnik cytowań artykułów, których pełny tekst znalazł się repozytorium uniwersyteckim jest o 22% wyższy niż artykułów dla których w repozytorium podano tylko informację bibliograficzną.
11. Grupa amerykańskich ekonomistów opublikowała w PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) dane dotyczące wysokości opłat subskrypcyjnych i szczegółów umów je regulujących, które zazwyczaj są przedmiotem zamkniętych negocjacji. “Przejrzystość cen (dostępu do czasopism nauowych) to pierwszy krok, który powinien zostać podjęty jeśli mamy mieć szanse na jakiekolwiek rewolucyjne zmiany […] Rzeczywisty problem jest jednak taki: wszyscy płacimy za dużo” komentuje Tim Gowers..
Otwarte zasoby
12. W sieci (w Internet Archive oraz jako torrent) dostępny jest już film o tragicznie zmarłym Aaronie Schwartzu pt. The Internet’s Own Boy.
13. Crowdfunding świetnie się łączy z otwartymi zasobami. Jeśli zbierasz pieniądze społecznościowo na swój projekt to pierwszą opcją by im to wynagrodzić jest udostępnić tworzone zasoby na wolnej licencji. Tak też robią twórcy gry towarzyskiej Monikers, którzy z sukcesem zebrali pieniądze na produkcję.
Prawo
14. Mike Linksvayer pisze na blogu o tym dlaczego Open Policies (polityki otwartości) są najlepszą aktualnie propozycją dla reformy prawa autorskiego i monopoli intelektualnych.
15. Blog IPKat opublikował przeciek wewnętrznego projektu białej księgi Komisji Europejskiej w sprawie reformy polityki praw autorskich. Jeśli wierzyć przeciekowi, Komisja zachowała się bardzo konserwatywnie i poza dążeniem do rozjaśniania prawa w kilku miejscach nie będzie podejmować próby jego reformy w najtrudniejszych miejscach. Więcej w komentarzu Paula Kellera na blogu projektu Communia.
16. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o prawie do wizerunku polecamy świetny wpis Jarka Góry na IPblog (kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy)