21 June 2014
Przegląd linków CC #138

Otwarta edukacja i kultura

1. Jest już dostępny najnowszy Horizon Report o edukacji, a w nim (regularnie już od kilku lat) co raz więcej na temat otwartych zasobów edukacyjnych, które według autorów raportu stanowią jeden z kluczowych trendów kształtujących nowoczesną edukację.

2. Po dłuższej przerwie dwa bardzo ciekawe wpisy na blogu Clinta Lalonde, pierwszy to podsumowanie kolejnego booksprintu pisania podręczników jaki Clint współorganizował. To nie tylko relacja, ale również bardzo dużo podpowiedzi dla tych którzy chcą organizować podobne wydarzenia.
Clint Lalonde Booksprint
3. Na drugi rzut ciekawe spostrzeżenia edukatora, który pisze swój pierwszy artykuł na Wikipedii.

4. Licencje Creative Commons wytłumaczone prosto i specjalnie dla tych nauczycieli, którzy zajmują się uczeniem metodą odwróconej lekcji.

5. School of open doczekała się poważnej zmiany (wyglądu i układu treści), teraz można łatwiej odnaleźć interesujący nas kurs czy program szkoleń oraz materiały. Pojawiły się również nowe kursy o prawie autorskim oraz tworzeniu stron WWW powstające we współpracy z Mozillą.

6. Kurs o otwartym prowadzeniu badań na OER Research Hub również przeszedł aktualizację, poza sprawdzeniem co nowogo można pisać do autorów z uwagami i komentarzami o tym co jeszcze można by usprawnić w kursie.

7. Jeśli macie jakieś wolne zasoby finansowe i chcecie wesprzeć otwarty projekt możecie dorzucić się do powstania otwartego epodręcznika teorii muzyki.

Otwarta nauka i dane

8. Fundacja Omidyara przygotowała raport o biznesowym potencjale otwartych danych, który skupia się na ekonomiach 20 najbogatszych państwo (tzw. G20). Raport opisuje nie tylko kwestie biznesowe, ale również związane z transparentnością, wpływem polityki otwartych danych na zatrudnienie czy politykę fiskalną.

9. Dlaczego nauka powinna być otwarta? Wielu odpowiedzi dostarcza materiał (artykuł i audycja radiowa do odsłuchania i pobrania jako podcast) amerykańskiego publicznego radia poświęcona otwartemu dostępowi do wyników badań jako punktowi graniczeniu, który może odmienić naukę.

10. OpenSource.com pisze zaś o technologicznym zapleczu w najbardziej zaawansowanych czasopismach open access stosujących pakiet otwartego oprogramowania Insight Toolkit.

Nowe otwarte zasoby

11. Dzięki współpracy kilku narodowych instytucji kultury z Holandii powstał ciekawy projekt prezentujący wybór zasobów z domeny publicznej poświęcony historii Kampanii Wschodnio-Indyjskiej. Serwis prezentuje mapę po której możemy się poruszać o poznawać historię Kampanii i archiwalia z kolekcji zaangażowanych instytucji.

12. Muzeum Nowej Zelandii udostępniło 17 000 obiektów ze swojej kolekcji do domeny publicznej, a kolejne 14 000 do których nie posiadają pełnych praw lub informacji o prawach na licencji CC BY-NC-ND.

Prawo

13. Kończymy artykułem naukowym, które może wzbudzić w Was trochę nadziei, jeśli nie na lepsze prawo autorskie to przynajmniej nadziei, na to że naukowcy wiedzą jak podchodzić do niego realistycznie, jak zwiększać jego elastyczność i ograniczać sformalizowanie, które blokuje rozwój kultury (i przedsiębiorczości).

Zdjęcie: BCcampus_News na licencji CC BY-SA.

Zobacz też