4 maja 2014
Przegląd linków CC #131

1. Na początek nowy, bardzo oszczędny (planowany jako prosty i nie utrudniający pracy również osobom ze słaby dostępm do sieci) serwis do dzielenia się/ogłaszania linków do otwartych zasobów edukacyjnych. Pomysł jest w fazie beta, ale bardzo nam się podoba dlatego polecamy go Waszej uwadze.

2. Fundacja Wikimedia, główna organizacja stojąca za dbaniem o infrastrukturę Wikipedii ogłosiła nową dyrektor zarządzającą, została nią Lila Tretikov, dotychczas kierująca zespołem SugraCRM, popularnego, otwartego oprogramowania do zarządzania relacjami z klientami.
TAACCCT OER

3. Amerykańskie Creative Commons bierze udział w jednym z największych (zwłaszcza finansowo) projektów produkcji otwartych zasobów edukacyjnych i dzieli się swoimi wnioskami. Na OER Research Hub Billy Meinke pisze o na temat badań wiedzy i doświadczeń z otwartymi zasobami w edukacji zawodowej w USA.

4. Autorzy akcji i kampanii Copy Me uzbierali już prawie połowę pieniędzy na serię filmów o kopiowaniu i dzieleniu się w sieci. Z tej okazji i zgodnie z obietnicą przygotowali i opublikowali pierwszy filmik tłumaczący czym jest kopiowanie w sieci.

5. Czasopismo Tytuł Ujednolicony przy okazji promowania kampanii o otwartym dostępie do nauki Centrum Cyfrowego samo postanowiło się otworzyć i od aktualnego numeru jest dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach.

6. Światowa organizacja zdrowia (The World Health Organization WHO) ogłosiło że przystępuje do jednego z największych repozytoriów w otwartym dostępie PubMed Central. WHO zapowiedziało również, że pracuje nad swoją polityka open access, którą zaprezentuje w lipcu 2014 r.

7. Bardzo ciekawe i mocne słowa na temat polityki wydawców, operatorów baz publikacji naukowych takich jak Elsevir oraz otwartego dostępu do nauki od urzędujące kanclerza Uniwersytetu Cambrigde. Dr Leszek Borysiewicz (polskiego pochodzenia lekarz immunolog) w rozmowie z unią studentów opowiada o tym, jak najwięksi wydawcy i pośrednicy potrafią paradoksalnie wykorzystywać rosnące zapotrzebowanie oraz trend otwierania dostępu do publikacji naukowych na własną korzyść, często wzmacniając nadal częściowo zamknięte oraz zachowawcze modele publikowania.

8. Współtwórca Creative Commons, profesor Lawrence Lessig otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród w sieci, The Webby Awards za całokształt swojej pracy i działalności na rzecz internetu.

Zobacz też