Przegląd linków CC #116
1. Na łamach Krytyki Politycznej komentarze do rządowej propozycji darmowego i jednego podręcznika dla pierwszoklasistów od Beaty Stasińskiej ( Wydawnictwo WAB), Jarosława Lipszyca (Fundacja Nowoczesna Polska) i Piotra Pacewicza (Centrum Edukacji Obywatelskiej).
2. Amerykański Kongres uchwalił prawo nakazujące instytucjom federalnym o budżecie powyżej 100 mln. dolarów rocznie publikację w otwartym dostępie wyników badań naukowych maksymalnie 12 miesięcy od publikacji w czasopiśmie naukowym. Więcej o prawie w komunikacie koalicji na rzecz Open Access SPARC.
3. Na łamach serwisu fundacji Electronic Frontier Founbdation możecie przeczytać komentarz w ramach „Copyright week” o roli dużych wydawców i operatorów baza czasopism w blokowaniu rozwoju modelu Open Access co raz powszechniej wdrażanego oddolnie przez uczelnie, autorów i rządy.
4. Dość niespodziewanie Google znacząco ułatwiło pracę wszystkim poszukującym zdjęć na licencjach Creative Commons. Od kilku dni filtrowanie po prawach do użytkowania znajduje się w zakładce „Narzędzia” na głównej stronie wyników wyszukiwania (wcześniej należało przejść aż do wyszukiwania zaawansowanego by to zrobić).
5. Dziś w godzinach 15-18 możecie obejrzeć na żywo publicznego wysłuchania raportu „New technologies and open educational resources” w komitecie Kultury i Edukacji Komisji Europejskiej.
6. Amerykański startup panOpen, który chce rozwijać narzędzia łatwiejszego odkrywania i pracy z otwartymi zasobami edukacyjnymi z sukcesem znajduje kolejnych inwestorów.
7. Na łamach Scientific American Alex Wild, naukowiec i fotograf pisze o problemie nieelastyczności wydawców Open Access używających licencji Creative Commons w sytuacjach gdy np. autor chciałby nie publikować na danej licencji fotografii dodanych do treści artykułu.
8. Na koniec na chwilę wrócimy do wątku podsumowań roku (jeśli jeszcze macie na nie siły) i polecimy Dwutygodnik.com z podsumowaniem/prognozą kulturowo-technologiczną.