24 listopada 2013
Przegląd linków #CC 110

1. W ramach rekonstrukcji rządu zmienią się osoby kierujące Ministerstwem Edukacji (Min. Krystynę Szumilas zastępuje Joanna Kluzik-Rostkowska) oraz Nauki i Szkolnictwa wyższego (odchodzącą prof. Barbarę Kudrycką zastąpi Prof. Lena Kolarska-Bobińska). Nowa minister edukacji już zadeklarowała w wywiadzie z Aleksandrą Pezdą, że będzie starać się o obniżanie kosztów podręczników po stronie rodziców, a nauczycieli zachęcać do autorskich programów. Mamy nadzieję, że to oznacza kontynuację wsparcia otwartych zasobów edukacyjnych.

2. W ubiegłym tygodniu podczas konferencji Right to Research w Berlinie swoją premierą miało narzędzie Open Access Button. To prosty dodatek to przeglądarki Firefox pozwalający na raportowanie użytkownikom za każdym razem gdy płatny lub ograniczony dostęp do artykułów naukowych lub danych naukowych utrudnił im lub uniemożliwił pracę naukową. Dodatek został stworzony przez studentów Davida Carroll’a i Joseph’aMcArthur’a.
Open Access Button

3. Team Open to nowy projekt promocji otwartości w różnych dziedzinach życia, od kultury po naukę, opowiadający krótkie historie postaci zmieniających świat i oblicza dziedzin, którymi się zajmują.

4. Globalna inicjatywa otwartych danych (GODI) to kolejna próba wzmocnienia głosu potrzeb ruchu otwartych danych, GODI ma służyć jako repozytorium informacji i dowodów dotyczących praktyk i polityki otwartych danych na świecie.

5. Twórca jednej z najważniejszych i pierwszych platform MOOC (Massive open online courses) Sebastian Thrun wg. materiału w FastCompany sugeruje, że firma co raz bardziej odchodzi od próby naprawienia szkolnictwa wyższego na rzecz spełniania potrzeb korporacji co do szybkiego szkolenia kompetencji pracowników.

6. Gregg Ferrie na łamach Opensource.com pisze zaś o tym, że najlepszym przygotowaniem uczniów i studentów do co raz szybciej zmieniających się warunków (nie tylko pracy, ale i życia) jest uczenie ich w modelu i w oparciu o narzędzia i rozwiązania open source (również otwarte zasoby edukacyjne). Argumentuje, że rozwiązania open source zachęcają do ich indywidualizacji i poprawiania, tak by lepiej odpowiadały różnych grupom i ich potrzebom.

7. Centrum Cyfrowe zaprasza na webinarium na temat licencji Creative Commons i otwartości zasobów, które w środę o 27.11 o 15:00 poprowadzi dr Alek Tarkowski. Waszyngtońskie Office of Superintendant of Public Instruction (biuru nadzoru instytucji publicznych) organizuje webinarium z Cable Green’em (dyrektorem ds. edukacji Creative Commons) na temat adaptacji i wdrażania otwartych zasobów edukacyjnych (10 grudnia, 11:30 PM czasu lokalnego, czyli 23:30 w Polsce).

8. Nieświadome naruszenia praw autorskich, mimo powszechnej opinii wcale nie są domeną wyłącznie indywidualnych użytkowników internetu. Przekonało się o tym Getty Images i agencja prasowa AFP, które muszą zapłacić 1,2 miliona dolarów za wykorzystanie bez zgody fotografii autorstwa Daniela Morela, które publikował w serwisie Twitter. AFP i Getty wykorzystały zdjęcia uważając, że ich publikacja przez Twittera oznacza również zgodę na komercyjne użycie, tymczasem regulamin serwisu pozostawia prawa autorskie użytkownikom i gwarantuje sobie bardzo szeroką licencję, obie agencje nie uzyskały zgód od autora jak i serwisu.

Zobacz też