27 października 2013
Przegląd linków CC #106

1. Pierwszego listopada ruszy Open Educational Resource University czyli nowy projekt OER Foundation pod patronatem UNESCO, który ma wspierać uczelnie we wdrażaniu otwartych zasobów edukacyjnych.

Open Educational Resource University

2.  Dziennik Internautów pisze o problemach z używaniem licencji Creative Commons w ramach narzędzia miksowania wideo w YouTube, który rzekomo pozwala mimo stosowania licencji przez autorów zgłaszać naruszenia przez inne wideo. Sprawa wygląda na błąd techniczny i CC Polska również stara się ją sprawdzić.

3. Ruszyła strona projektu OER Policy, który ma na celu promocję i pomoc we wdrażaniu otwartych zasobów edukacyjnych w Unii Europejskiej prowadzonego przez Alka Tarkowskiego z Creative Commons Polska. Na początek na stronie o tym co dzieje się w świecie OZE w Rumunii pisze Valentina Pavel z Asociația pentru Tehnologie și Internet (ApTI).

4. P2P Universty we współpracy z Uniwersytetym Nowego Jorku i MIT Media Lab uruchamiają nowy kurs programowania i produkcji muzyki elektronicznej. Start 1 listopad. http://www.playwithyourmusic.org/

5. Kuba Danecki na bazie przeglądu serwisu TechDirt pisze o 15 technologiach, które miały zostać zabite w imię ochrony przemysłu praw autorskich.

6. MIT Technology Review pisze o stanie Wikipedii, która od 3 lat przeżywa spadek ilości edytorów. Temat ważny bo Wikipedia stała się dobrem publicznym, czytanym przez wszystkich ale o które dba i do którego dokłada się nadal zbyt mało osób by zapewnić jej zrównoważony rozwój.

7. Skończył się Open Access Week czyli Tydzień Otwartego Dostępu, podczas którego ruszyła Biblioteka Otwartej Nauki z ponad 180 publikacjami naukowymi na wolnych licencjach. Jeśli jeszcze nie widzieliście zobaczcie wideo Centrum Cyfrowego o tym czy jest otwarty dostęp i przeczytajcie raport OAPEN-NL (ang) o tym, że wbrew wielu zarzutom publikowanie w otwartym dostępie nie wpływa negatywnie na sprzedaż naukowych książek tradycyjnych.

8.  W temacie filmów o prawie autorskim Centrum Cyfrowego Edutopia przgotowała playlistę angielskojęzycznych filmów o prawie autorskim i dozwolonym użytku dla nauczycieli.

Zobacz też