30 września 2013
Przegląd linków CC #103

1.  Platforma e-podręczniki Cyfrowej Szkoły – prezentacja i testy 1.10 26 września 2013  Cyfrowa Szkoła, e-podręczniki, PCSS, platforma  1 października na Politechnice Łódzkiej, w godzinach 10:00-12:00 będą prowadzone otwarte testy kilku rozdziałów e-podręczników do matematyki (na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej) oraz odbędzie się prezentacja platformy technologicznej epodreczniki.pl.

2. Jak donosi Wired w stanach MPAA (Motion Picture Association of America) największe stowarzyszenie przemysłu filmowego próbuje wprowadzić w Stanach Zjednoczonych do podstawy programowej swoją restrykcyjną wizję nauczania o prawie autorskim.

3. Clint Lalonde na blogu zastanawia się na tym na ile popularna platforma publikacji kodu oprogramowania gitHUB nie jest również najlepszym rozwiązaniem dla twórców otwartych epodręczników.

4. Na blogu globalnego Creative Commons o modelach finansowania i udostępniania publikacji naukowych (również w prostych infografikach) i jak te modele można usprawnić za pomocą otwartego licencjonowania.
Open Access

5. Popularna biblioteka otwartych audiobooków Librivox (z 7000 książek z domeny publicznej) doczekała się po latach funkcjonowania odświeżenia wyglądu i funkcji.

6. Polecamy książkę o doświadczeniach studentów z korzystania otwartych kursów online w tym tzw. MOOC autorstwa prof. Roads University George’a Veletsianos’a „Learner experiences with open online learning and MOOCs e-book”.

7. Na koniec świetny przegląd filmów wideo o otwartych zasobach edukacyjnych  w formie playlisty na YouTube (co prawda po angielsku, ale na wolnych licencjach więc można przetłumaczyć).

Zobacz też