25 marca 2013
Przegląd linków CC #77

1. Gdzie są teraz e-podręczniki? To tytuł wywiadu Piotra Peszko z koordynatorem projektu otwartych e-podręczników w ramach programu Cyfrowa Szkoła Krzysztofem Wojewodzicem.

2. Po kilku latach intensywnych doświadczeń projekt UK OER prowadzony przez brytyjski JISC CETIS wydał ich podsumowanie ze stosowaniem rożnych technologii tworzenia i wspierania powstawania Otwartych Zasobów Edukacyjnych. Książka skierowana jest do zaawansowanych czytelników zainteresowanych doświadczeniami z wdrażania dużego narodowego programu OZE.

3. Stowarzyszenie komercyjne Software & Information Industry Association wydało własny przewodnik po Otwartych Zasobach Edukacyjnych i ich praktycznym użyciu. Dokument dostępny na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa.

4.Australijskie ministerstwo edukacji uruchamia własną platformę do prowadzenia masowych kursów online (MOOC) z pierwszymi 10 kursami oferowanymi przez główne uniwersytety, projekt  Open2Study prowadzi Open Univeristy Australia.

5. Ruszyła rekrutacja na Activism Camp organizowany przez Tactical Tech, międzynarodową organizację wspierająca kompetencje aktywistyczne i technologiczne osób działających na rzecz praw człowieka i zmiany społecznej na całym świecie. Ich otwarte materiały przywoływaliśmy już wcześniej.

6. Rzadki głos twórcy wyjaśniającego dlaczego preferuje bardziej zamknięte licencje Creative Commons i dlaczego.

Zobacz też