17 grudnia 2012
Przegląd linków CC #66

1. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na konferencji 10 grudnia 2012 r. poinformowało o prowadzeniu prac nad projektem ustawy o otwieraniu zasobów w instytucjach publicznych. Niebawem mają pojawić się założenia do ustawy, z pierwszych informacji wynika, że będą one zawierać kilka modeli otwierania zasobów i swobodę wyboru modeli dla różnych instytucji. W ramach promocji ministerstwo opublikowało film promujące otwarte zasoby (na licencji CC BY).

Otwarte Zasoby – konsultacje MAC from MAC on Vimeo.

2. Kathi Fletcher prezentuje na swoim blogu edytor i zasady przetwarzania zasobów edukacyjnych, Aloha (tak zwie się edytor, który można zainstalować w większości popularnych CMS-ów jak WordPress, Drupal, Typo3 ale i OERPUB) ma ułatwiać publikowanie i przetwarzanie otwartych zasobów edukacyjnych tworzonych za pomocą różnych edytorów tekstów i publikacji.

3. Z okazji 10 urodzin Creative Commons na świecie Creative Commons Portugalia stworzyło wolną składankę (w całości na CC BY lub CC BY SA) muzyczną z Europy, z Polski wytypowaliśmy utwór Bańka mydlana zespołu Usta.

4. Brytyjski Open Universty wkracza na drogę otwartych, masowych kursów i tworzy platformę Futurelearn, do której dołączy kika z największych brytyjskich uczelni.

5. W Rio de Janeiro rozpoczął się Global Congress on Intellectual Property and the Public Interest, na który wybrała się silna reprezentacja Centrum Cyfrowego/Creative Commons Polska, pierwsze relacje na blogu Co Nas Uwiera.

6. Compendium of European and Latin American case studies and interviews on open educational resources and practices. to jak nazwa wskazuje przegląd o Otwartych Zasobach Edukacyjnych w wywiadach i opisach projektów z Europy i Ameryki łacińskiej.

7. Creative Commons Korea opracowało aplikację na iPhone do odkrywania i słuchania muzyki na licencjach CC.

8. Khan Academy wypuszcza wersję Lite swojego oprogramowania i materiałów, przygotowane do pracy przy minimalnych wymaganiach sprzętowych i ograniczonym dostępie do sieci.

Zobacz też