5 listopada 2012
Przegląd linków CC #60

1. Polecamy wywiad z Fredem Muldererem, dyrektorem UNESCO ds. Otwartych Zasobów Edukacyjnych, na stronie elearningeurope, w którym Fred opowiada o doświadczeniach UNESCO w promocji otwartej edukacji i zasobów.

2. Infografika o postępach w tworzeniu otwartych podręczników akademickich w USA.

3. Open Access prosto wyjaśnione w komiksie/animacji wideo? Proszę bardzo!

4. Na blogu KOED-u możemy przeczytać o rekomendacjach dotyczących otwierania nauki i edukacji opracowanych podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, które odbyło się w dniach 26-28 września 2012 roku w Sopocie. Wnioski z dyskusji panelowej zostały opracowane w postaci poniższych rekomendacji.

5. Source to wspólny projekt Fundacji Knight i Mozilli z działy OpenNews poświęcony wspieraniu dziennikarstwa opartego na danych, rozwijaniu zbierania danych i budowy aplikacji i oprogramowania . Na razie projekt zawiera kilka zestawów danych, przykłady wykorzystania i pierwsze poradniki.

6. Ciekawa choć krytyczna opinia Davida Crottiego na temat używania różnych licencji CC w publikacjach Open Access. David pisze o obawach, w których wolno dostępne artykuły mogą wzmocnić największych pośredników jak Elsewir zamiast powodować powstawanie nowych, bardziej innowacyjnych rozwiązań.

7. Na koniec trochę dla rozrywki i dla edukacji polecamy dyskusję na forum Instytutu Ludwiga Von Misesa na temat anarcho-kapitalistycznej analizy licencji Creative Commons.

Zobacz też