25 czerwca 2012
Przegląd linków CC #41

1. Centrum Cyfrowe opublikowało podsumowanie warsztatów na temat reformy prawa autorskiego organizowanych przez MAiC, w których jako współprzewodnicząca brała udział prawniczka Centrum i Creative Commons Polska, mec. Helena Rymar. Jednym z głównych postulatów strony społecznej podczas warsztatów była legalizacja niekomercyjnego wykorzystania i przetwarzania utworów.

2. W unijnej Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) w czwartek większość jej członków zagłosowało za opcją odrzucenia ACTA i głosowania plenarnego w tej sprawie już w lipcu.

3. Kongres UNESCO o Otwartych Zasobach Edukacyjnych nie był jedynym wydarzeniem tej organizacji związanym z otwartością. Miesiąc wcześniej podczas Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego w Genewie opracowano podczas warsztatów rekomendacje na temat polityki adopcji i internacjonalizacji otwartych zasobów edukacyjnych.

3. Podczas kongresu David Porter, a wcześniej również Scott Leslie zaczęli pracę nad zbieraniem ekonomicznych argumentów za otwartymi zasobami edukacyjnymi i szerzej otwartością. Sporo materiałów możecie znaleźć już teraz na tej wiki. Tymczasem UNESCO niebawem zaprezentuje swój raport „A business Case for OER”.

4. Koreańska artystka i podróżniczka MiYoung Yi publikuje swoje prace na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa… i odwiedziła m.in. Polskę, co zaowocowała serią rysunków z Warszawy jak ten powyżej.

5. Last Language Textbook to serwis i kampania na rzecz zebrania wolnych i otwartych zasobów do nauki języka angielskiego, które mogłyby zastąpić podręczniki. Serwis prowadzi fundacja Wikiotics.

6. Dyrekcja Generalna ds. Innowacji i Wsparcia Technologicznego Parlamentu Europejskiego ma opracować raport na temat produkcji i wykorzystania wolnego i otwartego oprogramowania przez parlament, raport ma być częścią działań podjętych w ramach rezolucji eGovernment.

Zobacz też