21 maja 2012
Przegląd linków CC #36

1. Chcielibyście uwalniać książki w sieci? Unglue.it to platforma crowdfundingowa (społecznościowego finansowania projektów) skupiona na finansowaniu uwalniania (publikowaniu na licencjach CC) książek np. przez opłacanie autorów lub wydawnictw. Platforma zapewnia narzędzia zarówno czytelnikom i instytucjom chcącym uwolnić książki jak i samym autorom. Unglue.it

2. University ow Minnesota opublikował dla swoich studentów (ale otwarty dla wszystkich) katalog otwartych podręczników akademickich na licencjach CC lub podobnych. Wszystkie podręczniki w katalogu są dostępne za darmo w całości i muszą być kompletne, wiele z nich można zamówić również w modelu druku na żądanie.

3. Najczęstsze problemy z adopcją Otwartych Zasobów Edukacyjnych opisuje na swoim blogu Rob Reynolds…

4. a tymczasem Bank Światowy przygotowuje się do nowej wersji swoich rekomendacji dot. wydawania podręczników, w których z pewnością będzie sporo o otwartości zasobów edukacyjnych.

5. Biuro Analiz Sejmowych opublikowało analizę pt. Dostęp do podręczników dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Polsce, Szwecji i Wielkiej Brytanii, w której zwrócono uwagę na kilka problemów prawno-autorskich utrudniających dostęp do treści podręczników dla tych osób. Warto zaznaczyć, że wiele z tych problemów jak konieczność kontaktowania się z autorami i uiszczania opłat za adaptację treści do potrzeb technicznych różnych użytkowników nie istnieje w wypadku Otwartych Zasobów Edukacyjnych na odpowiednich wolnych licencjach.

6. Sieć Communia zajmująca się promocją i ochroną domeny publicznej w Europie wydała raport finalny, który zbiera nie tylko dotychczasowe materiały i artykuły, ale również ocenę podejmowanych przez sieć działań w latach 2007-2011.

7. The Faculties to serwis z wykładami wideo dla uczniów przygotowujących się do pójścia na studia w Wielkiej Brytanii (tj. podział fakultetów został przygotowany z myślą o brytyjskim systemie nauczania).

Zobacz też