25 marca 2012
Przegląd linków CC #29

1. W dniach 20-22 czerwca w Paryżu odbędzie się światowy kongres Otwartych Zasobów Edukacyjnych organizowany przez UNESCO. Uruchomiona została właśnie rejestracja na wydarzenie, podczas którego poza przeglądem i dyskusją o stanie OZE na świecie ma zostać podpisana nowa deklaracja ruchu.

2. O Otwartych Zasobach Edukacyjnych pisały w zeszłym tygodniu New York Times, który przy okazji pierwszego Tygodnia Otwartej Edukacji podsumował najważniejsze działania i wyzwania OZE. Tymczasem południowo-afrykański Times pisze o sukcesach projektu Siyavula, który stworzył i dostarcza otwarte (i bardzo tanio drukowane) podręczniki do szkół w całym kraju i oczywiście online.

3. Edukacyjne wideo z Khan Accademy nie tylko staje się jednym z najbardziej znanych zasobów w sieci, ale również jednym z najbardziej skutecznych w nauczaniu. Getting Smart pisze o poprawie wyników w szkole średniej dzięki zastosowaniu wideolekcji i systemu ewaluacji i wsparcia nauczania, które oferuje Khan.

4. Na blogu Open Knowlegde Foundation możemy przeczytać wywiad z twórcą Archive.org Brewsterem Khale. Khale opowiada w nim o przyszłości główengo projektu tj. Internet Archive oraz o konieczności tworzenia „ekologii bibliotek” mającej polegać m.in. na otwartości metadanych i współpracy między różnymi projektami cyfrowych bibliotek.

5. Serwis do tworzenia i zarządzania kursami online Good Semester wdrożył licencje Creative Commons, dzięki czemu prowadząc w nim kursy lub publikując notatki możemy używać otwartych zasobów oraz udostępniać własne i umożliwiać ich ponowne wykorzystanie.

6. Kolejna ciekawostka ze świata bibliotecznego, New York Times przygląda się naukowcom i projektom pracującym na porządkowaniem i ułatwianiem przeszukiwania treści naukowych m.in. za pomocą takich metod jak modelowanie tematyczne (ang. topic modeling) w projekcie arxiv.culturomics.org.

7. Na koniec oferty pracy i stażu w Creative Commons w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też