7 lutego 2012
Przegląd linków CC #22

1. Wokół debaty o ACTA rozgorzała również debata o konieczności reformy prawa autorskiego (którą wczoraj zapowiedzieli min. Boni i Zdrojewski podczas otwartego spotkania z Kancelarii Premiera. Nagranie z debaty dostępne tutaj), zespół Centrum Cyfrowego, którego jesteśmy częścią opracował na tę okazję 9 tez do takiej reformy min. poszerzenie domeny publicznej i wsparcie wolnych licencji.

2. Z podobnych powodów (dyskusja o ACTA) Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska przygotował tezy w postaci testów Zosi (na zakres dozwolonego użytku prywatnego) i test Wikipedii (na dostępność treści powstających za publiczne środki). Dobre prawo powinno zdać oba, aktualnie nie jest to możliwe.

3. Głos w debacie zabiera też same min. Administracji i Cyfryzacji, które dzień przed debatą opublikowało 10 punktową agendę „Jakie przepisy mają wpływ na obszary wolności w sieci? O czym warto rozmawiać? Co warto zmienić?” w którym drugim punktem jest dostosowanie przepisów prawa autorskiego do realiów społeczeństwa cyfrowego.

4. TechDirt opublikował kilka dni temu najnowszy raport o stanie przemysłów kreatywnych The Sky is Rising, który wykazuje wzrost wszystkich jego segmentów. Poszerza się oferta treści dostępnych na rynku oraz rośnie ilość dostawców. Raport stara się obalać mity o spadających przychodach przemysłów kreatywnych powodowanych nieformalnym obiegiem treści w sieci.

5. Na blogu KOED-u czytamy: „Grupa skupiona wokół projektu „Hands-On Universe, Europe” (innowacyjny program nauczania astronomii w szkołach), głównie z Polskiej Akademii Nauk oraz Google Polska, rozpoczęła prace nad tłumaczeniem wykładów i ćwiczeń Akademii Khana na język polski. Przybywa średnio 1-3 odcinków dziennie.” Jest już dostępnych ok 200 odcinków.

6. Polski serwis fotoblogów Flog.pl umożliwia swoim twórcom wygodną publikację na licencjach Creative Commons.

7. Akcja Wolni pisarze – Wolne pisarki Fundacji Liternet doczekała się swojej strony internetowej z wszystkimi grafikami na licencji CC BY-ND.

Zobacz też