12 stycznia 2012
Wygodna wyszukiwarka zasobów na licencjach CC

Creative Commons Korea zaprezentowała kilka dni temu angielskojęzyczną wersję ich wygodnej wyszukiwarki materiałów na licencjach Creative Commons o nazwie Let’s CC. Narzędzie korzysta z API takich serwisów jak Fiickr, Jamendo, ccMixter, Youtube i Slideshare, w przyszłości zamierzając dodawać kolejne zasoby.  Podobny interfejs do wyszukiwania w wielu serwisach oferuje od lat też strona search.creativecommons.org. Let’s CC stawia sobie za zadnie uproszczenie i przyspieszenie wyszukiwania i pracy z jego wynikami.

strona główna wyszukiwarki materiałów na CC "lets CC"

Let’s CC wyświetla wyniki w podobny sposób do wyszukiwarki Google, z lewej strony oferując wybór rodzajów mediów które nas interesują, zaczynając od zdjęć. Podczas wyświetlania wyników możemy łatwo i szybko zmienić wyniki wg. licencji które nas interesują. Odznaczając obok pola wyszukiwania opcję „Find content to use commercialy” (do użytku komercyjnego) i/lub „Find content to modify, adopt and build upon” (do modyfikacji) będziemy otrzymywać odfiltrowywane wyniki nad którymi wyraźnie zaznaczone będą licencje na jakich dostępne są te materiały.

strona wyników wyświetlana przez wyszukiwarkę Let's CC

Po założeniu konta w serwisie mamy również możliwość dodawania poszczególnych wyników do ulubionych oraz tagowania poszczególnych zasobów co ułatwia ich ponowne wykorzystywanie.

Zobacz też