8 stycznia 2012
Przegląd linków CC #18

1. Zaostrza się „walka” o SOPA/PIPA, kontrowersyjne regulacje w USA mające zezwolić m.in. na blokowanie stron w ramach walki z piractwem. W zeszłym tygodniu powstała Net Coalition grupa zrzeszająca firmy internetowe przeciwne tym rozwiązaniom. W jej skład wchodzą m.in. Google, Facebook, Yahoo, Mozilla, Wikimedia Foundation, Twitter. Tymczasem twórca think-tanku liberalnego Cato Institute przeprowadził analizę wykazującą, że badani na które powołują się organizacje zbiorowego zarządzania prawami w USA lobbujące za SOPA są wysoce błędne lub nieprawdziwe. Głównym argumentem zwolenników SOPA jest ilość miejsc pracy, która znika w wyniku piractwa, wg. Cato, nic takiego się nie dzieje, a SOPA nic by w tej kwestii nie zmieniła.

2. Hiszpański rząd zatwierdził nową legislację, która umożliwi blokownie stron internetowych podejrzanych o handel pirackimi materiałami w ciągu dziesięciu dni od decyzji. Ma być to wykonywane  przez nowo powstałą instytucję odpowiedzialną za nadzór nad dostawcami usług internetowych. Podobne rozwiązanie planują wprowadzić Stany Zejdnoczone (SOPA), równocześnie próbując narzucać je innym krajom (Hiszpania, Wielka Brytania) pod groźbą umieszczenia ich na czarnej liście partnerów handlowych.

3. UNESCO opublikowało ciekawy dla Polski (z racji na podobne działania m.in. Koalicji Otwartej Edukacji) raport o Otwartych Zasobach Edukacyjnych w Brazylii. Książkę „Open Educational Resources in Brazil: State-of-the-Art, Challenges and Prospects for Development and Innovation” można pobrać ze strony UNESCO.

4. Deweloperzy Moziili, którzy w zeszłym roku zaprezentowali świetną wtyczkę do przeglądarek OpenAttribute ułatwiającą cytowanie i poprawne oznakowywanie materiałów ze stron wykorzystujących otwarte licencje zaprezentowali kolejną wyróżniającą wyniki wyszukiwania w google z otwartymi zasobami.

5. Mozilla ogłosiła wersję 2.0 swojej licencji na oprogramowanie. Nowa wersja jest krótsza i prościej napisana, choć dodaje kompatybilność z licencjami Apache i GPL.

Zobacz też