22 stycznia 2012
Przegląd linków CC #20

1. Po czwartkowym oświadczeniu przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa oraz Ministerstwa Gospodarki o tym, że Polska w raz z innymi państwami Unii Europejskiej w czwartek 26 stycznia podpisze ACTA (Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi ang. Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA) w Polskim internecie rozpoczęły się masowe protesty przeciwników ACTA. Z racji na bardzo chaotyczną sytuację odsyłamy jedynie do Fundacji Panoptykon, która zajmuje się kwestią ACTA od dwóch lat oraz do komentarzy Edwina Bendyka.

2. Również w czwartek w Nowym Yorku odbywała się prezentacja edukacyjna Apple, podczas której pokazano trzy produkty dla edukacji iBooks2 (nową wersję sklepu z książkami i interaktywnymi podręcznikami), iBooks Author (aplikacja do tworzenia własnych interaktywnych podręczników) oraz iTunes U (aplikacja dla szkół i uczelni do zarządzania treściami edukacyjnymi oraz całymi kursami). Rozwiązania te opracowane zostały we współpracy z dużymi wydawcami i przynajmniej na razie nie oferują żadnej formy integracji z otwartymi zasobami edukacyjnymi, polecamy analizę tych produktów z perspektywy OZE oraz rynku podręczników na blogu Hack Education.

3. W piątek Fundacja Nowoczesna Polska zaprezentowała online swój najnowszy raport „Edukacja medialna. Raport otwarcia” Publikacja zbiera informacje o projektach edukacji medialnej spoza Polski oraz analizę stanu kompetencji medialnych, podstawy programowej i działań organizacji pozarządowych z zakresu edukacji medialnej w Polsce.

4. W najbliższą środę w sali kinowej zachęty odbędzie się premiera raportu „Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści”, o którym już pisaliśmy na stronie, tymczasem polecamy wczorajszy wywiad Miłady Jędrysiak z Alkiem Tarkowskim i Mirkiem Filiciakiem w świątecznym wydaniu Gazety Wyborczej.

5. Aleksandra Pezda w Gazecie pisze o nadchodzącym pilotażu programy Cyfrowa Szkoła, w ramach którego wybrane placówki mają otrzymać tablety lub laptopy dla uczniów. W projekcie pilotażu na razie nie ma mowy o zasobach edukacyjnych, z których mogli by korzystać uczniowie i nauczyciele.

6. Z informacji na liście dyskusyjnej Koalicji Otwartej Edukacji: Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych zadecydował, że wycofanie dzieł z Domeny Publicznej z powrotem pod ochronę prawa autorskiego jest zgodne z konstytucją. Wyrok może zagrozić ok. 3000 zasobom z Wikimedia Commons.

Zobacz też