31 October 2011
Przegląd linków CC #9

W tym tygodniu przegląd linków ma dwie części. Poza przeglądem bieżących linków prezentujemy kilka ciekawych pozycji z konferencji Open Education, która odbywa się właśnie w Park City w Stanach Zjednoczonych.

1. W tygodniku “Polityka” ukazał się wywiad z profesorem Lawrancem Lessigiem “o tym, że dzisiejsze prawo autorskie sprzyja jego łamaniu i czy czeka nas internetowy 11 września”. Prof. Lessig opowiada też o nowych modelach gospodarki, które tworzą się w sieci, a wobec których sprzeciwiają się tradycyjni wydawcy.

2. Fundacja Panoptykon pisze o planowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego porozumieniu organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi z dostawcami usług internetowych dotyczącym ścigania za naruszenia prawa autorskiego w sieci. List sprzeciwu wobec porozumienia podpisały już: Fundacja Panoptykon, Fundacja Nowoczesna Polska, Internet Society Poland oraz Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania. List do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (PDF).

3. W Narodowym Instytucie Audiowizualnym odbyła się dwudniowa (27-28.10) konferencja Kultura 2.0, w tym roku poświęcona edukacji medialnej. Podczas pierwszego dnia konferencji bardzo często pojawiała się kwestia prawa autorskiego, równocześnie wiele z prezentowanych projektów otwarcie podkreślało rolę stosowania w nich wolnych licencji. Mamy nadzieję, że dobre praktyki z takich projektów pozarządowych jak Szkoła z Klasą 2.0 czy Akademia Orange będą wdrażane również w projektach publicznych.

Otwarta Edukacja

1. Zaczniemy od końca. Wykład zamykający nt. polityki tworzenia otwartego dostępu do zasobów edukacyjnych prowadził Cable Green, dyrektor Creative Commons ds. edukacji, który w swym wystąpieniu zacytował Carolinę Rossini “W przyszłości, przeciwieństwem otwartości, nie jest zamknięte. Jej przeciwieństwem jest zepsute (“In the future, the opposite of open isn’t closed. The opposite of open is broken.”). Wykład można obejrzeć w serwisie YouTube, prezentację w serwisie Slideshare.

2. Gdy kończył się Open Access Week, zainspirowani nim uczestnicy konferencji ogłosili na marzec 2012 (5-10 marca) pierwszy Open Education Week, którego organizatorami jest OpenCourseWare Consortium, w partnerami m.in. światowe Creative Commons. Polskie Creative Commons oraz Koalicja Otwartej Edukacji wstępnie zadeklarowały organizację tygodnia w kraju.

4. Kolejnym projektem, który miał swoją premierę na konferencji jest OER Evidence Hub, strona poświęcona zbieraniu i mapowaniu projektów otwartych zasobów edukacyjnych z całego świata oraz ich promowaniu. Możemy w niej przeszukiwać projekty zasobów wg. typu lub tematów.

5. 1 listopada UNESCO uruchomi swoją nową platformę poświęconą Otwartym Zasobom Edukacyjnym tworzonym przez tę organizację. Platforma będzie skupiać się na zasobach oraz na promocji otwartej polityki dot. zasobów kształtowanej w UNESCO oraz Commonwealth Of Learning (COL).

5. Dziś w “pierwszą fazę działania” wszedł serwis Open Course Library, projekt zawierający 81 kursów na poziomie pre-college (odpowiadający różnym stopniom przygotowywania do egzaminów na studia). Materiały te mogą być wykorzystywane do realizacji innych kursów lub przedmiotów szkolnych.

Zobacz też