7 października 2011
Przegląd linków CC #6

To już szósty przegląd linków na łamach bloga Creative Commons, staramy się dostarczać wam najciekawsze informacje ze świata wolnych licencji, prawa autorskiego i otwartej edukacji.

1. Na stronach Gazety Wyborczej wywiad Aleksandry Pezdy z Cable Greenem, wiceprezesem Creative Commons ds. edukacji. Rozmowa toczy się wokół modeli finansowania edukacji w XXI wieku i przykładów z USA i Hollandi, które postawiły na finansowanie podręczników na wolnych licencjach z pieniędzy publicznych.

2. Koalicja Otwartej Edukacji przetłumaczyła publikację, o której już pisaliśmy na stronach CC tj. Basic Guide to Open Educational Resources (Przewodnik po Otwartych Zasobach Edukacyjnych) wydany przez UNESCO i Commonwealth of Learning. Polecamy wszystkim zajmującym się zasobami edukacyjnymi, od tworzenia po wdrażanie i codzienny użytek w szkołach i poza nimi.

3. W Dzienniku Internautów Marcin Maj na bieżąco śledzi losy ACTA, kontrowersyjnego porozumienia międzynarodowego mającego regulować walkę z piractwem. W zeszłą sobotę pierwsze 8 państw podpisało porozumienia.

4. Vimeo, popularny serwis hostujący wideo uruchomił specjalny sklep, w którym twórcy filmów mogą nabywać muzykę do swoich produkcji. Muzyka na licencjach Creative Commons jest dobierana i dostarczana przez projekt Free Music Archive.

5. Flickr, największe repozytorium fotografii online na swoim blogu opublikowało najnowszą informację o liczbie zdjęć na licencjach Creative Commons… która przekracza już 200 milionów!

Zobacz też