22 września 2011
Przegląd linków CC#4

Kolejny przegląd linków o wolnych licencjach, otwartych zasobach edukacyjnych i prawie autorskim przed Wami.

1. Fundacja Panoptykon opublikowała podczas konferencji Internet na rozdrożu swój raport „Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd problemów regulacyjnych”. W raporcie możemy przeczytać m.in. o stanie regulacji w zakresie odpowiedzialności pośredników za treści publikowane w sieci oraz egzekwowaniu praw autorskich. Cały raport dostępny jest na licencji Creative Commons – Uznanie Autorstwa, na stronie konferencji można obejrzeć również jego prezentację w wykonaniu Katarzyny Szymielewicz (Panoptykon) i Marcina Cieślaka (ISOC Polska) oraz nagrania i prezentacje z pozostałych wystąpień.

2. Pozostając przy konferencjach, we wtorek 27 września Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania organizuje konferencję „Rola innowacji projektów open source w polskiej gospodarce”, podczas której wystąpią m.in. wicepremier Waldemar Pawlak oraz szef Free Software Foundation Europe Karsten Gerloff.

3. Wolne i Otwarte oprogramowanie to również główny temat wystawy organizowanej przez Brytyjski Instytut Sztuki. Collaboration and freedom – The world of free and open source art to tytuł kolekcji i wystawy, którą możemy oglądać w sieci. Wywiady z artystami oraz „eksponaty” możemy podziwiać na stronie instytutu.

4. Komisja Europejska 20 września podpisała protokół ustaleń, na mocy którego biblioteki, wydawcy, autorzy oraz reprezentujące ich organizacje zbiorowego zarządzania uzgodnili pakiet zasad umożliwiających europejskim bibliotekom i innym instytucjom kulturalnym digitalizację i udostępnianie w internecie książek i czasopism naukowych o wyczerpanym nakładzie. Więcej o ustaleniach Komisji można przeczytać w komunikacie prasowym.

Zobacz też