8 września 2011
Przegląd linków CC #3

Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu linków związanych z Creative Commons, prawem autorskim i otwartymi zasobami edukacyjnymi.

1. Rada Europy podjęła decyzję o przedłużeniu okresu ochrony prawnoautorskiej na nagrania dźwiękowe do 70 lat (i w niektórych przypadkach 95 lat). Creative Commons Niemcy przy współpracy z niemiecką fundacją Wikimedia opublikowała dossier wyjaśniające tło oraz argumenty w dyskusji przeciw wydłużaniu ochrony.

2. Mirek Filiciak na blogu Kultura 2.0 relacjonuje Kongres Własności Intelektualnej i Interesu Publicznego (Global Congress on Intellectual Property and the Public Interest) w Nowym Jorku, na którym był z racji prowadzonego przez Centrum Cyfrowe projektu badań nad piractwem w Polsce – Trajektorie Kultury w Sieci.

3. Po wyżej wspomnianej konferencji jej uczestnicy przyjęli Deklarację Własności Intelektualnej i Interesu Publicznego, która nawołuje do bardziej zrównoważonego podejścia do kształtowania prawa autorskiego, niż dzieje się to w ostatnich trzech dekadach, podczas których prawo autorskie było głównie zaostrzane.

4. Fundacja Nowoczesna Polska publikująca lektury szkolne znajdujące się w domenie publicznej lub dostępne na wolnych licencjach wypuściła aplikację na telefony z systemem Android do przeglądani i czytania zawartości biblioteki internetowej Wolne Lektury.

5. Na koniec zapowiedzi. W dniach 4-6 listopada odbędzie się Mozilla Festival on Media, Freedom and Web, kontynuacja projektu Drumbeat. W tym roku to intensywne, medialabowe wydarzenie odbędzie się w Ravensbourne College w Londynie. Jednym z tematów festiwalu będzie „Data-Driven-Journalism-In-A-Box” co powinno z miejsca zachęcić do udziału hacktywistów i działaczy społecznych otwartych na nowe technologie. Creative Commons jest jednym z współorganizatorów festiwalu.

Zobacz też