24 sierpnia 2011
Przegląd linków CC #2

Kolejny przegląd linków o otwartości, otwartych zasobach i prawie autorskim przed Wami:

1. O tym czego można nauczyć się nie tylko z Otwartych Zasobów Edukacyjnych, ale również od nich, czyli 5 porad jak podchodzić do edukacji i zdobywania wiedzy wzorując się na modelu działania OZE How To Learn From Open Resources Online, Sharable

2. Education-Portal.com przyznał tytuły dla najlepszych otwartych zasobów i repozytoriów edukacyjnych 2011 roku. OCW (OpenCourseWare) Winners to m.in. Najbardziej dostępne Open Course Library, najlepsza nowa inicjatywa: Otwarty Uniwersytet Afryki czy najbardziej innowacyjne FGV Online (kursy brazylijskiej Fundacji Getulio Vargas).

3. Wikipedia Singpost pisze o wygranej w sądzie niemieckiej fundacji Wikimedia przeciw autorom serwisu internetowego, który naruszył warunki licencji Creative Commons.

4. Partyzancki Open Access, Marcin Wilkowski w serwisie Historia i Media przedstawia historię Aarona Swartz’a i jego często kontrowersyjnych działań na rzecz otwierania dostępu do zasobów naukowych.

5. Ruszyła rejestracja na Open Goverment Data Camp w Warszawie, współorganizowany przez Open Knowlegde Foundation i Centrum Cyfrowe Projekt:Polska. Udział w dwudniowej konferencji poświęconej otwartym danym publicznym, problemom prawnym oraz technologiom otwierania i udostępniania danych kosztuje 40 euro.

6. Na koniec, Dozwolony użytek osobisty, a zabezpieczenia DRM, artykuł w Bookoteka.pl próbujący podjąć temat systemów cyfrowych zabezpieczeń w e-bookach (m.in. przed kopiowaniem czy odtwarzaniem na innych urządzeniach) w świetle polskiego prawa autorskiego.

Zobacz też