16 sierpnia 2011
Pierwszy przegląd ciekawych linków CC

Z racji na wysyp ciekawych informacji ze świata wolnych licencji oraz Otwartych Zasobów Edukacyjnych prezentujemy pierwsze zestawienie  informacji w formie przeglądu linków. Postaramy prezentować je w miarę regularnie, na bieżąco możecie śledzić je na naszym profilu na Facebooku lub Twitterze.

1. Przewodnik dla użytkowników CC (CC User Guide) dla wszystkich korzystających lub chcących zacząć korzystać z licencji CC. To pierwsza tak komplementarna publikacja opisująca zarówno koncepcje działania licencji jak i szczegóły techniczne, wszystko w zrozumiałej formie. Publikacja aut. włoskiego prawnika i stażysty w centrali CC Simone Aliprandi dostępna jest na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach.

2. Kolejny przewodnik, tym razem po Otwartych Zasobach Edukacyjnych wydany przez UNESCO i Commonwealth of Learning łączy w sobie informacje podstawowe dla osób zajmujących się edukacją i chcących zacząć wykorzystywać OZE ze szczegółową analizą ruchu i porady dla autorów zasobów edukacyjnych.

3. Zespół Uniwersytetu w Michigan przygotował prezentację wideo ich najnowszego systemu do publikacji otwartych zasobów OERbit. Jest to zmodyfikowana wersja systemu Drupal przygotowana specjalnie z myślą o publikacji otwartych materiałów lub całych kursów, oferuje bardzo rozbudowane możliwości projektowania kursów i nawigacji oraz intuicyjny sposób publikacji dla autorów treści.

4. Kasia i Karolina z Koalicji Otwartej Edukacji znalazły ciekawy serwis Collapick służący do bardzo łatwego używania, umieszczania i dystrybuowania na nasze strony lub profile społecznościowe zdjęć i materiałów na wolnych licencjach np. fotografii z Flickr’a lub cytatów z Wikipedii. Collapick dba za nas o poprawne linkowanie i oznaczanie materiałów oraz zachowanie metadanych.

5. Opiniotwórcze internetowo czasopismo Wired opublikowało ciekawy materiał o profesjonalnych kursach fotografii Jonathana Wortha i rewolucyjnej skali jaką na tę branżę oba osiągnęły (ponad 10 000 odwiedzających kursy z 107 krajów, specjalna aplikacja na smartphony). Jonathan Worth prowadzi w sieci dwa kursy fotografii Photography and Narrative oraz Picturing the Bodyoba dostępne na licencji CC Uznanie Autorstwa – Na Warunkach Niekomercyjnych – Na Tych Samych Warunkach.

Zobacz też